toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:13
Včera82
Tento měsíc:1129
Celkem:541585

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Miletínský jarmark - Miletín - 28. 7. 2012 Tisk Email

miletinPřed měsícem mě oslovil můj přítel Jaroslav E. z Miletína, že u nich bude poslední červencovou sobotu jarmark a že by ho chtěli oživit vojáky v historických uniformách a případně odbornou přednáškou. Jaroslav ještě oslovil několik dalších přátel, také členů klubů vojenské historie, aby bylo spektrum historických uniforem co nejširší. Přislíbil jsem tedy, že náš klub udělá přednášku s promítáním na téma „Čs.legionáři z Miletína a okolí“.

O této plánované akci jsem přeposlal informace i přátelům z Historického C. k. Řadového pěšího pluku č. 18 Hradec Králové.

Nadešel den „D“ a na náměstí v Miletíně jsme se sešli v dohodnutou hodinu. „Osmnáctku“ reprezentovali infanterista Martin K. a tambor Lukáš Ď. v uniformách z války roku 1866. Za Klub přátel pplk. Karla Vašátky jsme se sešli v počtu pěti členů v uniformách Čs. legionářů z Ruska, Francie a Itálie. V zástupu jsme prošli okolo miletínského náměstí a místní tambor ohlásil začátek plánované přednášky. Martin K. ještě na náměstí vystřelil z „ládovačky“ Lorenz 1854 a přesunuli jsme se do prostor místního kinosálu.

Tam za námi přišlo více než tucet návštěvníků Jarmarku, aby si vyslechli přednášku a shlédli promítání. Podle historické posloupnosti nastoupili před diváky nejprve Martin s Lukášem, a představili Historický C. k. Řadový pěší pluk č. 18 HK. Popsali svoje uniformy a celou historii pluku s vyčerpávajícím zajímavým výkladem. Poté jsme nastoupili my v uniformách legionářů, přes připojený notebook jsme spustili promítání obrazové prezentace a já začal hovořit o našich legionářích, jejich vzniku, historii a dalších okolnostech naší účasti na bojištích 1. světové války. Po skončení prezentace jsem ještě odpovídal na otázky jednoho návštěvníka. Pak nás čekalo malé pohoštění  v průchodu miletínského pivovaru a před odjezdem nás ještě Jaroslav E. obdaroval místní sladkou specialitou-„miletínskými modlitbičkami“.


Autor: Radek Vorel