toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:12
Včera82
Tento měsíc:1128
Celkem:541584

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Východní fronta 1916 - Zahrady u Rumburka - 22. 9. 2012 Tisk Email

Na odhalení pomníku padlým první světové války a následnou miniaturizovanou bojovou ukázku jsme byli pozvání s velkým předstihem, navíc v chystané bojové ukázce jsme to byli pouze my, kdo měl představovat terče rakouským ostrostřelcům. Celá akce se nesla ve žluto-černém duchu, což dokazoval velikánský žluto-černý prapor uprostřed celého areálu.

Po upřesnění organizačních detailů jsme se s ostatními uniformovanými jednotkami seřadili za vsí a slavnostním pochodem vstoupili do areálu. Nejprve byla zahrána rakouská císařská hymna, která měla tolik slok, že je nejspíš všechny neznali ani nezarputilejší monarchisté kteří se akce účastnili. Poté následovaly proslovy, odhalení pomníku, čestná salva a nakonec jsme se dočkali i naší hymny. Po odhalovacím ceremoniálu nám zůstal čas na jídlo, čehož jsme využili. Následovala bojová ukázka, která však díky početnímu nepoměru připomínala spíše hon na zajíce v lesích konopišťského zámku. Rakouští velitelé proti naší malé rozvědce vyslali nejprve celou četu svých elitních vojáků a později, pro jistotu, i obrněný automobil Romfell. Po pár menších šarvátkách jsme se tedy urychleně stáhli do svých výchozích pozic, čímž byla bojová ukázka ukončena.

Děkujeme pořadatelům za pozvání na tuto akci. Byť byla sice jednoznačně zaměřena, dostalo se nám výborného přivítání a starostlivé péče, která se na mnoha jiných akcích jen tak nevidí.


Autor: Petr Čížek

Foto: Milan Šiler


Fotogalerie