toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:193
Včera310
Tento měsíc:7694
Celkem:772153

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
O nás Tisk Email

znak_m

logo klubu

Klub přátel pplk. Karla Vašátky – 2. roty, 1. Česko - Slovenského střeleckého pluku je občanské sdružení, které si předsevzalo udržovat a šířit vzpomínky na československé legie z doby První světové války. A to především publikační činností, ať již na vlastních internetových stránkách nebo v tištěné podobě, sběratelskou činností dobových předmětů po československých legionářích a dobové literatury, přednáškovou činností a v neposlední řadě pořádáním pietních aktů, výstav a účastí na vojensko - historických rekonstrukcích.

Sdružení bylo založeno v roce 2009, jehož členskou základnou se stala podstatná část dlouholetých členů KVH Čs. úderníci, kteří se pod Klubem přátel pplk. Karla Vašátky chtěli zaměřit pouze na historii československých legií. Do dnešní doby se Klub pplk. Karla Vašátky spolupodílel na řadě výstav, např. v Hradci Králové či v Trutnově. Každoročně pořádá pietní akt k výročí narození pplk. Karla Vašátky v obci Litohrady a řadu dalších pietních aktů při různých příležitostech spolupořádá či se jich aktivně účastní. Členové sdružení se v dobových uniformách opakovaně zúčastnili odhalování pomníků čs. legionářům v Rusku a vystupovali na mezinárodní historické konferenci na Slovensku. Dále naše sdružení uspořádalo přednášky pro základní školy a každoročně dojíždí na dětské tábory, kde dětem nejen přednáší, ale i vytváří program, při němž se snaží mladé generaci přiblížit skutečný život čs. legionářů. V neposlední řadě se sdružení každoročně účastní několika vojensko – historických rekonstrukcí bitev.

Na podzim roku 2009 byl spuštěn internetový portál s diskuzním fórem, na kterém se snažíme přiblížit široké veřejnosti problematiku československých legií. Podstatnou činností klubu je tedy činnost publikační zpřístupňovaná především na internetových stránkách www.karelvasatko.cz. Na stránkách najdete například odborné články o čs. legiích, popis výstroje a výzbroje s příslušnou fotodokumentací, popis legionářských jednotek či dobové fotografie. Dále zde naleznete seznam legionářské literatury či životopisy některých legionářů a řadu dalších informací.

Ve sbírkách našich členů je k dispozici velice obsáhlá legionářská knihovna, která vedle knih obsahuje i časopisy, dobové tiskoviny a mapy. Dále máme pro studijní a výstavní účely k dispozici i velmi obsáhlý fotografický fond zachycující ruské, francouzské, italské, srbské le­gie a fotografie z bojů na Slovensku v letech 1918 – 1919. Dále máme k dispozici pro výstavní účely řadu originálních uniforem, dobovou výzbroj a výstroj, legionářské medaile a řády atd.

Členové našeho klubu se prezentují na veřejnosti v uniformách tří legií. Nejpočetnější skupinu tvoří Československé legie na Rusi, které náš klub představuje v uniformách 2. roty České družiny, později 1. československého střeleckého pluku a v uniformách Úderného praporu (2. čs. střelecké divize). Dále disponujeme kopiemi uniforem 21. Čs. střeleckého pluku francouzských legií a kopiemi uniforem 33. Čs. střeleckého pluku italských legií. V dobových unifor­mách se účastníme různých pietních aktů a bojo­vých rekonstrukcí, při kterých je vzpomínáno na čs. legionáře a padlé za první světové války.

Proč si v názvu klubu připomínáme právě Karla Vašátka? Pplk. Karel Vašátko byl jedním z mnoha čs. legionářů, avšak byl to právě on, kdo svými činy prokázal všechny rysy čestného člověka, dobrého Čecha a obětavého bojovníka za československou samo­statnost. Karel Vašátko se však do své svobodné vlasti nikdy nevrátil, neboť zemřel na následky těžkých zranění z bitvy u Zborova. Takových jako byl Karel Vašátko však bylo více a naše sdružení se pod jménem jednoho velikána naší historie bude pokoušet připomenout odkaz i těch ostatních, na které se v dnešní době bohužel zapomíná a jejich odkaz budoucím generacím tak upadá. Nejeden legionář totiž právě pro budoucí generace zaplatil daň nejvyšší.

Letak1


Podpora:

Velice prosíme všechny, kteří mají doma jakékoliv materiály po svých předcích - legionářích, aby podpořili náš záměr a dobové materiály nám poskytli ke studiu či digitalizaci. Zároveň pokud by jste chtěli vložit na naše stránky životopis Vašeho předka nebo jiné dokumenty, budeme velice rádi.


Autoři těchto stránek:

Jiří Charfreitag, DiS.

Bernard Panuš

Ing. Monika Doubková

Ing. Václav Mareš

Petr Čížek

Radka Růžičková

Jaroslav Karas

Ondřej Marek


Tímto bychom také chtěli poděkovat všem, kteří podpořili činnost klubu:

CsOL_logovhuvua

ČsOL             VHÚ             VÚA      

Anna Štysová

Radek Vorel

Štěpán Bachleda

Miloš Trnka

Zdeněk Špitálník