toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:67
Včera144
Tento měsíc:3441
Celkem:461444

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Aktuality
Kulomet maxim M 1905 Tisk Email
Neděle, 21 Říjen 2012 18:06

maxim_M1905_1

Vážení přátelé, dovolte nám, abychom Vám představili nový exponát, který budeme vozit na vybrané akce našeho klubu. Jedná se o originální kulomet Maxim M1905, který vznikl ještě v době vlády ruského cara. Kulomet je samozřejmě úředně znehodnocený.

 

 

Celý článek...
 
Rekonstrukce bitvy u Zborov 2012 Tisk Email
Pátek, 25 Květen 2012 12:54

Nejblizsi bod v zakopechNejslavnější bitva našeho zahraničního vojska za první světové války byla vybojována dne 2. července 1917 ve východní Haliči, jihozápadně od městečka Zborov. V tomto střetu, kde proti sobě paradoxně stáli na obou stranách čeští vojáci, vystoupili českoslovenští legionáři, dříve působící rozděleně, vůbec poprvé jako samostatný celek v síle brigády. Věhlas zborovského vítězství se stal důležitým nástrojem boje za samostatnost a umožnil v krátké době vytvořit v Rusku sbor o 8 pěších plucích a dal mocný argument do rukou politickému vedení, zejména v úsilí o povolení našeho vojska ve Francii a v Itálii.

Celý článek...
 
Krev legionáře Tisk Email
Pondělí, 19 Březen 2012 14:27

krevlegionareV letošním roce se Čs. obec legionářská rozhodla připravit a spustit unikátní projekt pod názvem „Krev legionáře“.

Projekt vychází z myšlenky, že v České republice žije odhadem milion potomků československých legionářů, kteří bojovali na frontách 1. světové války. Jeho cílem je proto umožnit široké veřejnosti přístup do databáze údajů o čs. legionářích tak, aby jednotliví občané mohli zjistit, zda některý z jejich předků či příbuzných nebyl legionářem, kde bojoval a kde případně zahynul v bojích. K tomuto účelu budou nově vytvořeny webové stránky http://www.krevlegionare.cz/, které by měly sloužit jako databáze údajů o čs. legionářích a rovněž jako místo setkávání potomků čs. legionářů z 1. světové války. Uživatel bude moci procházet údaje o legionářích a ke svým nalezeným předkům se bude moci přihlásit a po registraci k nim doplnit známé části větve rodokmenu od legionáře až po současnost. Registrovaní uživatelé systému budou rovněž moci diskutovat v diskusním fóru a budou moci být kontaktováni emailem administrátory stránek za účelem informací o pořádaných akcích apod.

Celý článek...
 
Nová kniha - Legionáři v boji za vznik Československa - LEGIONÁŘI OKRESU TRUTNOV Tisk Email
Pondělí, 26 Září 2011 06:45

Legionari_Trutnov_1

Publikace obsahuje 185 stran na kterých naleznete spoustu zajímavých článků. Od historie čs. legií, odborných článků o stejnokrojích, výzbroji, životopisy trutnovských legionářů až po jejich jmenný seznam a fotografie z výstavy, která byla v roce 2011 uspořádána ČsOL jednotou Mladá Boleslav, Muzeem Podkrkonoší v Trutnově a Klubem přátel pplk. Karla Vašátky. Viz. obsah sborníku na obrázku níže.

Knihu si můžete objednat ZDE, nebo pro osobní vyzvednutí v Praze a Hradci Králové nás kontaktujte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Cena publikace je 150,- Kč

 

Celý článek...
 
Nová kniha - Příběh legionáře - V zavšivené košili a se šrapnelem v těle kolem světa Tisk Email
Sobota, 10 Září 2011 14:54

Rehounek_knihaPo desetiletích objevené zápisky legionáře Rudolfa Sergeje Řehounka zpracoval jeho prasynovec Jan Řehounek do strhujícího příběhu účastníka první světové války, jednoho z hrdinů bitvy u Zborova, obyčejného vojáka – rozvědčíka z bojů na transsibiřské magistrále i z cesty kolem světa přes Japonsko, Spojené státy a Francii po návrat do vlasti. Od známých legionářských knih – Kratochvíla, Medka, Gajdy a dalších vysokých důstojníků – se liší pohledem vojáka, který se plazil blátem, spal na zemi či ve vagónech plných štěnic, zranění si léčil v tyfových špitálech, po sibiřské magistrále šel před ešalony pěšky s puškou v ruce, aby ji zbavil protivníků z řad rudoarmějců, bělogvardějců, Semjonových kozáků i zločineckých band, jemuž zůstal kus šrapnelu od Zborova v těle až do smrti. Doplněno řadou autentických fotografií.

Celý článek...
 
Klubová trička Tisk Email
Úterý, 14 Červen 2011 17:09
tricko_zadni_stranatricko_predni_strana
Od 14. června můžete snadno poznat všechny členy i členky Klubu přátel pplk. Karla Vašátky. Naším novým rozpoznavacím znamením jest volně převzatý motiv, který před bitvou u Zborova nechal vyšít pplk. Karel Vašátko pro svou 2. rotu.
 
Nová kniha - Kujebáci - válečné děje pěšího pluku č. 98 Tisk Email
Čtvrtek, 12 Květen 2011 19:53
kujebaciPřátelé vojenské historie,
dovoluji si Vám představit ukázky z mé nové publikace o historii, bojovém nasazení vysokomýtského c.a k. pěšího pluku č. 98. Kniha na svých 225 stranách, křídovém papíře formátu A5, pevné laminované vazbě, podrobně dokumentuje tento v r. 1883 založený pluk a jeho pouť bojišti nejen Velké války. Kniha obsahuje přes 190 unikátních fotografií ze sbírek autora či potomků po vojácích tohoto regimentu. Zařazeny jsou zde i boje na Slovensku v r.1919 a potyčky ve vnitrozemí v r. 1918 týkající se vysokomýtského vojenského tělesa.
Celý článek...
 
Projekt " Legie 100 " Tisk Email
Pondělí, 28 Březen 2011 14:51

Památník na Mořském hřbitově ve Vladivostoku

V souvislosti s předpokládanými oslavami 100. výročí založení Československa a zásadní rolí, kterou sehrály československé legie při jeho vzniku, je žádoucí významně zlepšit povědomí české veřejnosti o hrdinech, kteří vybojovali naši samostatnost.

Vzhledem ke skutečnosti, že československé dobrovolnické jednotky působily na frontách první světové války již před vznikem Československa a poté se staly základem československé armády, je to především AČR, která je výraznou nositelkou jejich tradic. K tomuto cíli bude směřovat i výchova k vlastenectví a celková koncepce humanitní služby AČR.

Celý článek...
 
Nová kniha - boje na Slovensku 1918 - 1919 Tisk Email
Úterý, 14 Prosinec 2010 09:14

1289680307Právě vychází zajímavá kniha zabývající se problematikou bojů na Slovensku 1918-1919

 

 
Report na stránkách VHÚ Bratislava Tisk Email
Čtvrtek, 26 Srpen 2010 11:21
 
Zemřel Vladimír Bystrov Tisk Email
Čtvrtek, 03 Červen 2010 20:20
bystrovTaké my jsme zaregistrovali zprávu, že 1.6.2010 zemřel pan Vladimír Bystrov. Vladimír Bystrov byl synem důstojníka ruských protibolševických jednotek, který po ruské občanské válce nalezl místo k životu v Československé republice. Vladimír Bystrov byl od roku 1989 jednou z hlavních osobností, které jednak připomínaly existenci ruské emigrace a také její osud po roce 1945. Zejména tedy hanebné chování československé vlády, která se k příslušníkům této emigrace otočila zády. Symbolem této hanebnosti je osud generála Vojcechovského. Přestože jsme vždy nesouhlasili s tvrdými odsudky Vladimíra Bystrova vůči současnému Rusku, odešel navždy velký člověk. Vladimír Bystrov, jeden ze zakladatelů výboru Oni byli první, nám bude citelně chybět. Věčnaja pamjať!
 
Na pražském Vítkově byly uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova Tisk Email
Neděle, 09 Květen 2010 10:26
Více najdete ZDE ...vitkov

 
Evidence válečných hrobů MO ČR Tisk Email
Čtvrtek, 04 Březen 2010 14:22
valecne_hrobyMinisterstvo obrany ČR zpřístupnilo informace o válečných hrobech, které jsou součástí centrální evidence válečných hrobů vedené Ministerstvem obrany. Více najdete ZDE
 
Nezvěstná pamětní deska pplk. Karla Vašátky Tisk Email
Neděle, 03 Leden 2010 16:09


Rychnov nad Kněžnou - V souvislosti se sobotní letem armádního speciálu, který přivezl do Prahy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova, přinášíme dodatek o nezvěstné pamětní desce věnované Karlu Vašátkovi, hrdinovi od Zborova, která bývala umístěna na průčelí tzv. ředitelské vily gymnázia v Rychnově nad Kněžnou.

Více informací najdete ZDE . Převzato z www.orlicky.net

ZA NALEZENÍ PAMĚTNÍ DESKY NABÍZÍME FINANČNÍ ODMĚNU! POKUD BUDETE MÍT JAKÉKOLIV INFORMACE KTERÉ DOPOMŮŽOU NALEZENÍ DESKY, KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM NA KLUBOVÝ MAIL.

 
Tenkrát byl bůh příliš vysoko Tisk Email
Sobota, 19 Prosinec 2009 15:21

nataceni

Ojedinělý počin v oblasti filmu s legionářskou tématikou, za který patří velký dík Haně Všelichové a Zdeňkovi Všelichovi - "Tenkrát byl bůh příliš vysoko".