toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:372
Včera429
Tento měsíc:6183
Celkem:716226

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Životopisy legionářů Tisk Email

Vyberte prosím v roletkovém menu z jednotlivých kategorií, nebo dejte vyhledat jméno pomocí HLEDAT.

Pokud jste zde nenalezli Vámi hledaného legionáře uvádíme zde stručný postup kde sehnat další informace.

Základní údaje o tom, zda někdo byl nebo nebyl legionářem, respektive sloužil nebo nesloužil v našem zahraničním vojsku v době I. světové války a v prvních letech po ní, získá každý na internetových stránkách Vojenského historického archivu v Praze. V nejlepším případě má každý tazatel tyto tři základní údaje: jméno, příjmení a datum narození svého předka. V uvedené databázi najde každý jen základní informace.

Pro podrobnější zjištění válečných osudů Vašeho předka je nejjistější objednat si jeho osobní materiály ve zmíněném Vojenském historickém archivu v Praze na Invalidovně. Žádat je třeba na adrese: Sokolovská 136/24, 186 00 Praha 8 – Karlín nebo na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Kopie materiálů archiv posílá prostřednictvím pošty, je tedy nutné abyste v žádosti vždy uvedli svou adresu. U ruských legionářů bývá množství písemných dokumentů největší, naopak u italských a francouzských se většinou dochovalo okolo 5 listin.

I tak je ale nutné znát historické souvislosti, organizační strukturu legionářských pluků a jednotek a další údaje, až se z kusých údajů sestaví více nebo méně kompletní životopis dotyčné osoby. V několika následujících „oknech“ Vám nabízíme možné výsledky takové biografické práce.

Jako další pomocný pramen je možné vzít jednak legionářskou literaturu všeobecně, jednak zvláště seznamy legionářů sestavených po bývalých okresech. To vše najdete na našich stránkách v odkazu Legionářská literatura. V neposlední řadě existuje mnohaletý úspěšný internetový projekt Čestná vzpomínka, zabývající se padlými a zemřelými legionáři.


vuaVelice děkujemu Vojenskému historickému archivu za veškerou pomoc, kterou nám poskytluje.

http://www.vuapraha.army.cz/