Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to 190.112.52.16:43 (Connection timed out) in /data/web/virtuals/7185/virtual/www/administrator/components/com_joomlastats/count.classes.php on line 1038
toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:209
Včera354
Tento měsíc:8610
Celkem:728670

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Odborné články - francouzské legie
Všeobecně o československých legiích ve Francii Tisk Email

Prvními legionáři ve Francii byli příslušníci roty C 2.pochodového pluku Cizinecké legie. Tak jako v Rusku, i ve Francii vyjádřili naši krajané brzo po začátku války sympatie Srbsku, Dohodě a odpor proti chování Rakouska-Uherska a jeho spojenců. Příslušníci této nevelké kolonie si našli v srpnu roku 1914 cestu do francouzské armády a to právě přes výše jmenovanou Cizineckou legii. Rota, pro kterou se vžilo označení Rota Nazdar, byla od listopadu 1914 v bojích na frontě. Bohužel byla rota použita jako pěší jednotka a tak v průběhu roku 1915 přestala existovat jako ucelené těleso a její zbylí příslušníci byli rozptýleni do ostatních částí Cizinecké legie. Příslušníci Roty Nazdar byli po válce považováni za starodružiníky, tedy první z legionářů.

Přestože ve Francii se postupně konstituovalo sídlo politického vedení našeho odboje a snahy o zřízení české (československé) jednotky v rámci francouzské armády se stále objevovaly, reálné výsledky toto snažení přineslo až na konci roku 1917. V prosinci 1917 vydala francouzská vláda dekret, kterým povolovala zřízení samostatné čs.armády ve Francii.

Různými cestami se ovšem dařilo ve Francii shromaždovat dobrovolníky již před tímto datem. V červenci 1917 do Francie přijel transport 310 čs.dobrovolníků, bývalých zajatců, z Rumunska. Přes různé vojenské tábory se dostali v září do Cognacu, kde se později začaly čs.legie ve Francii skutečně tvořit. V listopadu 1917 přijel do Cognacu první transport z Ruska v čele s kpt.Husákem. Současně začali přijíždět dobrovolníci z USA, čs.zajatci z Francie (původně zajatí  v Srbsku) a další transporty z Ruska. Celkový počet pak doplnili dobrovolníci ze srbské armády, z Austrálie, zbytky české pařížské kolonie, několik set zajatců z Itálie a samozřejmě převody z francouzských jednotek.

12.1.1918 vzniknul 21.čs.střelecký pluk, 20.5.1918 vzniknul 22.čs.střelecký pluk. Po intenzivních výcviku, při odeslání části vojáků i důstojníků do nejrůznějších kurzů, byly oba pluky 22.6.1918 spojeny do Čs.brigády ve Francii. Brigáda se pak v řadách 53.pěší divize francouzské armády zúčastnila bojů, mimo jiné u Vouziers.

Po uzavření příměří v listopadu 1918 byla brigáda převedena zpět do Cognacu. Z části starých legionářů a nových dobrovolníků byl 3.12.1918 vytvořen 23.čs.střelecký pluk. Současně byl nový pluk připojen k brigádě a ta byla reorganizována na 5.střeleckou divizi.

Ještě dodatečně, ze zbývajících dobrovolníků, byl 18.1.1919 vytvořen 24.čs.střelecký pluk, teoreticky náležející k divizi. Pluky se jednotlivě zúčastnili bojů v Těšínsku a na Slovensku. 5.střelecká divize, pro odjezd legionářů do ČSR ne zcela dokončená, byla v březnu 1919 rozpuštěna.