toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:153
Včera450
Tento měsíc:5590
Celkem:757250

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Uniformy, výzbroj, výstroj - Francouzské legie Tisk Email

ostnacostnac

Rota "Nazdar" (1914-1915)

nazdarak_1nazdarak_2

Stejnokroj českého dobrovolníka byl shodný se stejnokrojem francouzských vojáků v prvních měsících války. Rekonstrukce představuje typický vzhled vojáka cizinecké legie před odjezdem na frontu, kde postupně docházelo k různým výstrojním změnám. Následuje výčet jednotlivých výstrojních součástek se stručným popisem.

Pokrývku hlavy tvoří képi model 1884. Tato čepice se používala při výcviku a v poli. Na okolku je přišitý symbol cizinecké legie - hořící granát. V poli se přes čepici nosil ochranný bavlněný potah tmavé barvy. Mimo službu se nosila jednoduchá tmavě modrá lodička.

Dvouřadý tmavě modrý plášť model 1877. Číslice našitá na límci označuje příslušnost k 1. pluku. Plášť se ve službě nosil i v letních měsících a zůstal ve výstroji cizinecké legie až do roku 1916, kdy byl plošně nahrazen praktičtějším stejnokrojem hnědé barvy.

Kalhoty model 1893. V poli se později používalo různých převlekových kalhot a kalhoty civilního původu, protože výrazná červená barva se pro podmínky moderního boje příliš nehodila. Přesto byly používány ještě na jaře roku 1915.

Základ výstroje tvoří řemení s municí pro pušku Lebel. Skládá se z opasku a pomocných řemenů tvaru Y model 1892, sloužících k lepšímu rozložení nábojových sumek model 1905. Na opasku je na levé straně zavěšen bodák k pušce Lebel model 1886. Veškeré kožené výstrojní součástky byly na počátku války lakované na černo. Pod opaskem je flanelový pás modré barvy, který se u cizinecké legie používal jednak pro pohodlnější nošení výstroje a pak pro udržení stálé teploty orgánů. Nošení přes plášť se používalo pouze pro přehlídkové účely.

Na levém boku je zavěšena mošna model 1892, obsahující dávku potravin, tabák, jídelní a osobní předměty, na pravé straně má voják polní láhev model 1877. Na litrové láhvi je zavěšen čtvrtlitrový šálek.

Na zádech má voják torbu s veškerou výstrojí potřebnou pro život v poli. Plátěná torba model 1893 je vyztužena dřevěným rámem, má vlastní nosné popruhy a byla celá nabarvena na černo. Obsahovala náhradní prádlo, blůzu, konzervy atd. Na vrchu torby je připevněna druhá mošna obsahující náhradní obuv. Pomocnými řemeny je připevněn čtvercový stanový dílec s kolíky a částí středové tyče, přikrývka a jídelní šálek model 1852. Každý voják nesl v rámci družstva ještě jednu součástku táborového a ženijního vybavení. V tomto případě nádobu na vaření a polní lopatku typu Linneman. Váha nesené výstroje byla téměř 20 kg.


21. čs. střelecký pluk (1918)
francie_1francie_2Voják československého střeleckého pluku je vystrojen standartním stejnokrojem a výstrojí francouzské armády. Příslušnost k čs. jednotkám je zde vyjádřena odznakem na baretu a přilbě (sdružený znak čs. odboje), číslem pluku na specifických límcových výložkách blůzy a na náramenících a knoflících se stylizovanými iniciálami ČS.

Stejnokroj Model 1915 se již vyráběl v tlumenějším odstínu tzv. Bleu - Horizon, blůza je z pozdního období a má praktičtější pololežatý límec. Celkové zjednodušování a zlevňování výroby výstroje se dotklo i obuvi, kožené kamaše byly nahrazeny jednoduchými ovinovačkami.

Nesená výstroj se v podstatě na několik odlišností shoduje s výstrojí dobrovolníka roty Nazdar (viz. výše). Nově však byly kožené součástky ponechány z ekonomických důvodů v přírodní barvě a  do výstroje přibyla ochranná maska ( v tomto případě ARS17) a ocelová přilba model 1915 Adrian. Na torbě má voják kromě vlastních potřeb ještě várnici pro družstvo a kleště na drát značky Peugeot.