toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:73
Včera617
Tento měsíc:14929
Celkem:667065

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Záznamy z akcí
Veteránský revolver a Isonzo 1917 – Plzeň, Třemošná - 12. 10. 2013 Tisk Email

Na letošní rekonstrukci bojů na jižní frontě, tradičně pořádanou v Třemošné u Plzně chlapci z IR35 jsme se těšili o to více, že ještě dopoledne před samotnou ukázkou jsme se mohli účastnit střelecké soutěže Veteránský revolver pořádané jednotou ČsOL Plzeň. Pro bratry z Plzně je tato soutěž samozřejmostí, my hradečtí jsme se však účastnili poprvé.

Celý článek...
 
Pouť ČsOL a MO ČR do Itálie na Doss´Alto a Piavu - Itálie - 20. - 24. 9. 2013 Tisk Email

V září 2013 se několika členům našeho klubu poštěstilo odjet, na pozvání Československé obce legionářské, do Itálie, u příležitosti 95. výročí bojů Čechoslováků na kótě 703 Doss´Alto (21. září 1918) a bojů Čechoslováků na řece Piavě (17. – 19. června 1918).  Naše početná skupina byla rozdělena do dvou „oddílů“ jeden jel karavelou, pod zkušeným vedením zaměstnance ministerstva obrany ČR plk. v.z. Ing. Milana Bachana a druhý jel autobusem pod zodpovědným vedením tajemníka Československé obce legionářské bratra pplk. v.z. Ing. Petra Hozlára (náš oddíl). Nicméně na místě jsme působili pohromadě a rozdělení bylo jen pro přepravu.

Celý článek...
 
Piava 1918-2013 - Josefov - 7. 9. 2013 Tisk Email

Vojáci v zákopech, děla na palebných pozicích, letadla na ranveji připravená k vzlétnutí a obrněný automobil startující svůj motor – tak vypadala patnáctá hodina první zářijové soboty letošního roku. Stejně jako loni totiž připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Klubem přátel pplk. Karla Vašátky a Ochránci památek pevnosti Josefov bojovou rekonstrukci z historie československých legionářů. Tentokrát bylo připomenuto válečné běsnění na řece Piavě, kde se přesně před pětadevadesáti lety střetla rakousko-uherská a italská vojska, v nichž bojovalo nemalé množství Čechů.

Celý článek...
 
Gusev - Rusko - 22. - 26. 8. 2013 Tisk Email

Jednoho zimního večera náš klub dostal pozvánku na účast v bitvě u Gumbinnemu, která se odehrála v srpnu 1914. I když dnes se území nachází na území Ruské federace u Baltu, tak tehdy patřilo Německému císařství. Pro náš klub to byla výzva, jelikož u nás ještě nikdy nebyla pořádána ukázka bitvy, která se uskutečnila v roce 1914, a tak jsme mohli konečně vystoupit v ústroji československého vojáka ze začátku války.

Celý článek...
 
Pietní akt u pomníku padlým - Máslojedy - 24. 8. 2013 Tisk Email

Nevelká obec Máslojedy leží přibližně deset kilometrů severně od Hradce Králové a náš klub se zde výše zmíněného dne zúčastnil pietního aktu u 85. výročí odhalení pomníku padlým v první světové válce. Přijali jsme pozvání od starostky obce paní Blanky Karešové a přijali jsme je opravdu srdečně a rádi, neboť paní starostka je žena, která svědomitě dostává jménu slova, od nějž je význam starosty odvozený. Byli jsme pozváni k pietnímu aktu a slíbili jsme se dostavit v uniformách tří front prvního odboje.

Celý článek...
 
Natáčení seriálu První republika – Břvany – 28. – 29. 7. 2013 Tisk Email

Že mnozí členové našeho občanského sdružení v sobě skrývají herecký um a talent není nic nového, díky naší kázni, fešáckým uniformám a pohledným tvářím jsme ztvárnili umělecké křoví v nejednom historickém či dokumentárním snímku. Nebyli jsme tedy nijak překvapeni, když jsme byli osloveni s nabídkou předvést kamerám dobytí Terronu do připravovaného seriálu První republika.

Celý článek...
 
Vernisáž výstavy Československé legie 1914–1920 a legionáři Královéhradecka – Hradec Králové – 19. 7. 2013 Tisk Email

Komu by se zdálo, že projekt Legie 100 vypukl již o rok dříve, nebyl by daleko pravdě. Po letošní presentaci Legiovlaku na IDETu  byla slavnostně otevřena, za spolupráce ČsOL, Muzea východních Čech v Hradci Králové a Klubu přátel pplk. Karla Vašátky výstava s názvem Československé legie 1914-1920 a legionáři Královéhradecka. Součástí této výstavy bylo, mimo unikátních trojrozměrných exponátů a tematických roll-upů s dobovými fotografiemi, také množství nově zpracovaných životopisů slavných legionářů z Královéhradecka. 

Celý článek...
 
Odhalení pamětní desky Antonína Vajse - Čistá u Horek - 22. 6. 2013 Tisk Email

V dnešní době již pamětní desky nejsou tolik v kurzu, naskytne-li se tedy někdy příležitost být u odhalení nějaké nové pamětní desky, je třeba tuto příležitost chytit a nepustit. Nám se tato příležitost naskytla, když jsme byli kontaktováni čelními představiteli obce Čistá u Horek, kteří se rozhodli, při příležitosti sjezdu rodáků z Čisté, nechat vyrobit a znovu odhalit repliku pamětní desky místního rodáka, ruského legionáře Antonína Vajse která se před 2. světovou válkou nacházela vedle vstupu do místní základní školy.

Celý článek...
 
Bitva o železnici - Mšeno - 8. 6. 2013 Tisk Email

Na louce dnes bojuje každý. Proto je každé oživení bojiště příjemným zpestřením bojových operací našeho klubu. Když se tedy má bojovat na nádraží s vidinou odřených loktů a kolen a navíc je možnost svézt se parním vláčkem, málokdo odolá. 

Celý článek...
 
Ukázka bojů z východní fronty - Rumburk - 25. 5. 2013 Tisk Email

Po dlouhé době naši  ,,protivníci“ (v tom nejlepším slova smyslu) z IR 98 pořádali bojovou ukázku u příležitosti 95. výročí Rumburské vzpoury. Ač se tato událost československých legií přímo nedotýkala, přesto jsme byli poctěni, že si za protivníky vybrali právě nás. A protože nás, dobrovolců z 1. pluku není mnoho, přizvali jsme si na pomoci i 2. a 3. pluk.

Celý článek...
 
Prezentace Legiovlaku na IDETu 2013 - Brno - 20. - 26. 5. 2013 Tisk Email

Legiovlak byl donedávna jako Yetti, všichni z oboru o něm mluvili, občas se objevila rozmazaná fotografie a málokdo v něj věřil. Přesto se však na letošním IDETu objevily první tři vagóny legiovlaku a nutno podotknout že v opravdu vymazlené podobě. A kdo si myslí, že náš klub u něčeho takového může chybět, šeredně se mýlí.

Celý článek...
 
Rekonstrukce bojů u obce Výrava - Slovensko - 19. - 21. 4. 2013 Tisk Email

904738_240722449386156_1884913537_oStejně jako v letech minulých, se náš klub rozhodl podpořit svou účastí rekonstrukci bojů na Slovensku. Kouzlem těchto rekonstrukcí je jejich umístění na autentických místech bitev, které se udály v letech 1914 a 1915. Těchto bojů se účastnili také příslušníci České družiny a to konkrétně druhé roty, kterou náš klub představuje.

Celý článek...
 
Přednáška pro Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ - Hořice - 7. 3. 2013 Tisk Email

Na základě předchozích přednášek v Miletíně, jsme byli požádáni paní učitelkou Lenkou Fleglovou o přiblížení problematiky čs. legií za první světové války a občanské války v Rusku jejím studentům. Výklad proběhl na půdě Gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice, dne 7. 3. 2013.

Celý článek...
 
Natáčení příjezdu TGM do Prahy - Praha - 30. 3. 2013 Tisk Email

Jeden náš nejmenovaný člen z Vepříkova nám na výroční schůzi nabídnul účast na natáčení prvního dílu dokumentárně hraného seriál České století, konkrétně příjezd TGM na budoucí Wilsonovo nádraží, dříve Františka Josefa I. Protože jsme lidé všestranní a umíme toho víc než se ohánět puškou a vykládat na přednáškách, samozřejmě většina z nás souhlasila a natáčení se zúčastnila.

Celý článek...
 
Oslavy výročí narození pana prezidenta Masaryka - Plzeň - 7. 3. 2013 Tisk Email

130307_163_Vyroci_narozeni_TGM_2013Ve čtvrtek 7. března se Klub přátel pplk. Karla Vašátky účastnil pro nás již tradiční akce "výročí narození pana prezidenta MASARYKA", který se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Akce se zúčastnili mimojiné zástupci magistrátu města Plzně,  Plzeňského kraje a dalších spolků, jako je Československá obec legionářská, Československá obec Sokolská a Skaut. Pietní akt proběhl od 16:30 na nám. T.G. Masaryka u památníku Národního osvobození. 

Celý článek...
 
Pochod Horní Malá Úpa - Bobr - 22. - 24. 2. 2013 Tisk Email

Pochod Pomezní boudy - Bobr, který tradičně pořádají naši přátelé z jednoty ČsOL Mladá Boleslav, si získal v našem klubu velikou oblibu a každý se na něj těšíme. Tento rok nebyl výjimkou, a proto jsme v pátek uháněli vozem do Žacléře ve složení pan předseda Kongo, tutan Véna a má skromná maličkost, abychom se zúčastnili této jedinečné akce. Páteční večer na naší boberské základně jsme jako obvykle věnovali sudu piva, dovezeným bratry z Mladé Boleslavi, a sledování filmu Uloupená hranice.

Celý článek...
 
Křest knihy "Von je eště živej" - Poniklá - 9. 2. 2013 Tisk Email

Když jsme se poprvé na jarmarku v Miletíně setkali s panem Tomášem Hájkem, nenapadlo by nás, že to bude právě on, kdo nás pozve v únorových mrazech do obce Poniklá v Krkonoších. Až později jsme se totiž dozvěděli, že pan Hájek je nejen starostou již zmíněné Poniklé, ale také nadšenec a spolutvůrce knihy „Von je eště živej“. A právě křest této knihy a přednáška o čs. legiích byla na našem programu dne 9. února.

Celý článek...
 
Vzpomínka na paraskupinu Barium - Žamberk - 19. 1. 2013 Tisk Email

Na 21.ledna nás pozvali naši přátelé z roty Nazdar na, pro nás trochu neobvyklou  akci, tedy 68.výročí tragického konce výsadku Barium v Žamberku. Jelikož skupině Barium pomáhali i českoslovenští legionáři  a navíc pan předseda má poblíž chatu, netrvalo nám rozmýšlení dlouho.

Celý článek...
 
Ostré střelby - Hrádek u Nechanic - 5. 1. 2013 Tisk Email

Jako každý první víkend v roce, i letos pořádali naši spřátelení nepřátelé z C.K. pluku IR18 střeleckou soutěž na Hrádku u Nechanic, kde jsme nemohli chybět. Svoji letošní účast jsme zahájili až v den soutěže, kdy jsme dorazili na místo, oblékli si nezbytnou výstroj a seřadili se k procházkovému pochodu po dějišti bitvy u Hradce Králové.

Celý článek...
 
Přednáška o čs. legiích - Miletín 15. 12. 2012 Tisk Email

Přestože jsme v Miletíně již letos přednášeli, pro velký zájem jsme přijeli po půl roce znovu. Přednášky s promítáním filmů a ukázky uniforem proběhly za přítomnosti několika desítek zájemců o československé legie. Celý program trval přes dvě hodiny, ve kterých jsme se snažili zodpovědět i ty nejzáludnější otázky.

Celý článek...
 
Den veteránů - Praha, Mirošov - 11. 11. 2012 Tisk Email

Pro někoho je 11. listopad především dnem, kdy podle našich předků má napadnout sníh, pro nás, vojensko-historické nadšence je to však dnem kdy skončila první světová válka a Dnem veteránů.

Celý článek...
 
Výstava s přednáškou o čs. legiích - Nechanice - 3. 11. 2012 Tisk Email

Dne 3. listopadu ráno jsme se vydali plně naloženými vozy do dětského domova v Nechanicích, kde se uskutečnila  interaktivní výstava, především na téma vzniku České družiny.

Celý článek...
 
Slavnostní zahájení rekonstrukce českého hřbitova - Užhorod - 30. – 31. 10. 2012 Tisk Email

V úterý časně ráno jsme vyrazili s bratrem Žabkou na Kbelské letiště. Právě na tomto místě jsme měli být v 6:00 nastoupeni v historických uniformách, ve kterých se účastnili naši předci osvobozování území nově vzniklého Československa v letech 1918 a 1919. Po několika minutách čekání na odbavení a příchodu všech účastníku jsme nasedli do letadla a vzlétli ze zamračené Prahy směrem na východ. Po cestě byly kolem nás jen mraky a jedné viditelné kusy země, byly Vysoké a Nízké Tatry, čnící vysoko nad ně. Po necelých dvou hodinách letu dosedl náš stroj na letišti v Užhorodu, kde nás již čekali zástupci Zakarpatské Ukrajiny.

Celý článek...
 
Oslava výroční vzniku ČSR - Žamberk - 29. 10. 2012 Tisk Email

28_rijen_ZamberkVe městě Žamberk se letošní oslavy 94. výročí vzniku samostatného Československa  konaly v pondělí 29.10. 2012. Předseda našeho Klubu, Jirka Ch., byl osloven panem Severinem, zda bychom se také mohli v replikách historických legionářských uniforem zúčastnit. Protože jsme tento den byli vázáni účastí i jinde, vyrazili jsme z HK v celkovém počtu tří legionářů, a to v ruské, francouzské a italské uniformě.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL