toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:354
Včera429
Tento měsíc:6165
Celkem:716208

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Pietní akt u pomníku padlým - Máslojedy - 24. 8. 2013 Tisk Email

Nevelká obec Máslojedy leží přibližně deset kilometrů severně od Hradce Králové a náš klub se zde výše zmíněného dne zúčastnil pietního aktu u 85. výročí odhalení pomníku padlým v první světové válce. Přijali jsme pozvání od starostky obce paní Blanky Karešové a přijali jsme je opravdu srdečně a rádi, neboť paní starostka je žena, která svědomitě dostává jménu slova, od nějž je význam starosty odvozený. Byli jsme pozváni k pietnímu aktu a slíbili jsme se dostavit v uniformách tří front prvního odboje.

Na cestu jsme se vydali tři, dva z nás již oblečení v uniformách (Ital a Rus), jeden v civilním a uniformou Francouze zabalenou – že se převlékne až na místě. Cesta bez obtíží (bylo by mi totiž jako Hradečanovi trapné přiznat, že jsme zabloudili), na místo jsme přijeli s klid budícím předstihem.

Bratr civil si začal vytahovat uniformu zabalenou v příručních zavazadlech. My již ustrojení se po cestě upravujeme – když v tom okamžiku ze strany Francouzovy zahýkání – překvapené, nechápavé, snad mírně pobavené. Náš zvědavý pohled jeho směrem a okamžitě upřímný, bránici přímo drásající smích. Těžko se vykresluje komičnost toho okamžiku – ale když vidíte člověka, kterému dochází, že oblek, který předtím dal do čistírny společně s několika stejnými dalšími, že teď má místo kalhot a saka – dvoje kalhoty – že to není nemožné, že je to vlastně nezměnitelný fakt, že je to problém, který nejde vyřešit, že ty dva páry kalhot visící a ve větru vlající na ramínku v jeho ruce znamenají skutečnost, proti které není obrany, a že vlastně tedy s námi jel zbytečně – váleli jsme se smíchy při pohledu na něj a na jeho zoufalství visícím na ramínku.

Námi slibovaný počet účastníků se tedy zredukoval ze tří na dva, ale stále jsme na tom byli lépe než zástupci rakousko-uherské armády, kteří měli přijet v počtu dvou, a nedostavil se vůbec.

Pietní akt posléze proběhl důstojně, nejprve jsme položili věnec k pomníku padlým rodákům obce Máslojedy (po Velké válce jich na něm bylo napsáno šest, po druhé světové válce byl ještě smutně opatřen dalšími dvěma jmény), a krom stání čestné stráže jsme také přednesli projev o okolnostech vstupu do československých legií máslojedského rodáka Václava Volfa, pozdějšího divizního generála in memoriam, člena Obrany národa a oběti nacistů.

Je dobré, že se v obci Máslojedy, která dnes čítá přibližně dvě stě obyvatel, konala tato událost, protože oběti ve válce mnohdy budí dojem bezejmennosti a neosobnosti, avšak zdejší pomník dokazuje opak. A je dobré, že právě místní obyvatelé si prostřednictvím známých jmen uvědomují barvitě a konkrétně podobu smrti. 


Text: Jakub Hlávko

Fotogalerie