toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:76
Včera617
Tento měsíc:14932
Celkem:667068

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Vzpomínka na paraskupinu Barium - Žamberk - 19. 1. 2013 Tisk Email

Na 21.ledna nás pozvali naši přátelé z roty Nazdar na, pro nás trochu neobvyklou  akci, tedy 68.výročí tragického konce výsadku Barium v Žamberku. Jelikož skupině Barium pomáhali i českoslovenští legionáři  a navíc pan předseda má poblíž chatu, netrvalo nám rozmýšlení dlouho.

Na místo jsme dorazili ráno, v restauraci u aquaparku jsme se sešli s „Nazdaráky“, dali si oběd a vyrazili na místo pietního aktu. My legionáři vozem, „Nazdaráci“ v rámci zimního výcviku pěšky. U domu, kde se tragické události před 68. lety odehrály, jsme se zařadili mezi představitele čs. obrněné brigády a představitele prvorepublikového četnictva.  Pietní akt obsahoval vše, co se náleželo, od proslovů, přes položení květin a čestnou salvu až po zahrání slovenské a české hymny, které jsem po dlouhé době slyšel hrát ve správném pořadí.

Po pietním aktu jsme se rozhodli v Žamberku přenocovat a prozkoumat zdejší speciality, např. pivo Kanec či hasičský ples, to už je však úplně jiná historie.


Autor: Petr Čížek

Foto: Miloš Čeřovský, KVH Rota Nazdar


Fotogalerie