toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:42
Včera113
Tento měsíc:3291
Celkem:580059

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Batoh, Malá polní Tisk Email

batoh_komplet1malapolni


Batoh model 1893 byl až do roku 1915 vyráběn z černě lakované tkaniny a kožené části byly taktéž černě zbarveny. S příchodem nových uniforem se mění barva batohu na béžovou a je opatřen hnědýmy řemínky. Tvar batohu při tom zůstává stejný až na drobné změny v našití kožených částí batohu. Na batoh se připevnovaly další součásti výstroje a to v různých kombinacích. Základem však bývala deka zabalená do stanového dílce, kolíky a tyčky pro sestavení stanu, polní lopatka, kleště na ostnatý drát, sekera a jiné ženýjní náčiní, náhradní pár bot, nádoba na jídlo pro více lidí, hrnec, nebo plátěné vědro na vodu. Na horní části batohu pak byl vždy přichycen ešus. Uvnitř batohu pak byly většinou uloženy tyto věci: náhradní košile, pár tkaniček, náhradní ponožky ( zimní/letní), náhradní šle, kapesník, kartáč na úpravu oděvu, šití, toaletní potřeby, čištění na zbraně, obvazy a různé kuchyňské náčiní. Takto naložený batoh pak vážil mezi 20 až 25 kilogramy.

 

batoh_komplet1

batoh_komplet2

batoh

batoh3

batoh2

Originální francouský batoh z roku 1917

 


Malá polní model 1892 byla vyráběna z hnědého plátna různých hnědých odstínů (od velmi světlých až po tmavě hnědé). Poslední úprava před první světovou válkou v roce 1897 spočívala pouze v uchycení popruhu k malé polní. Tato výstroj obsahovala všechny věci, které potřeboval mít voják při ruce ( tabák, sirky, psací potřeby, potraviny atd.). Na fotografiích legionářů je také občas vidět použití více než jedné malé polní na osobu.

malapolni

Francouzská malá polní