toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:76
Včera178
Tento měsíc:834
Celkem:581309

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Bitva na svazích hory Kaštielik - Slovensko - 29. - 31. 7. 2011 Tisk Email

Rekonstrukce bojů jsou pro náš klub příjemným zpestřením naší činnosti po měsících psaní textů na výstavy a hledáni životních osudů různých legionářů. O to více nás potěšilo, když nám přišla pozvánka od spřáteleného KVH Beskydy na bojovou ukázku přímo v místě bojů (mimo jiné i České družiny) u hory Kaštielik. Jelikož se akce měla konat za necelé dva měsíce, začali jsme mobilizovat naše síly a dokončovali přípravy na našem dobovém táboře.

Další anabází bylo zajištění dodávky na naší cestu a na všechen ten „hačaperk“. Nicméně se vše podařilo, jak mělo, a tak jsme mohli v pátek 29. července vyrazit směrem na východ. Naše výprava započala sbíráním cestovatelů po všech koutech Prahy a Hradce Králové a okolo osmnácté hodiny jsme vyráželi z HK v plném počtu. Své životy mi svěřili následující dobrodruzi: Ondra, Láďa, Bernard, Faina, Venca, Chroust a Radka (na devátém místě autobusu seděla již jen batožina). Cesta ubíhala poměrně svižně a tak jsme ještě před půlnoci přejeli hranice Slovenské republiky. Na Slovensku již byla cesta o poznání pomalejší a to vzhledem k neustálému zamlžování oken, dešti a únavě. Nicméně před půl čtvrtou ranní jsme dojeli do školy v obci Nižná Polianka, kde jsme byli obětavým Martinem v tuto brzkou dobu ubytováni. Vstávání nebylo zrovna příjemné (opět do nepříjemného deště), nicméně bylo nutné nabrat síly snídaní. Po snídani jsme již vymýšleli další plán. Někteří šli pomoci s budováním zákopů na budoucím bojišti, jiní využili času a jeli se podívat do města Svidník na válečnou techniku. Kolem dvanácté hodiny jsme se však zase všichni sešli na výborném obědě, který nám zajistili obětaví lidé z obce Nižná Polianka v místním obecním úřadě. Po obědě se ještě chvíli pracovalo na dokončování zákopových prací a vzápětí byl na programu blok přednášek. Po vyslechnutí zajímavých přednášek o rekonstrukcích místních hřbitovů a drobném „proslovu“ i našeho Ondry, byly ještě představeny jednotlivé kluby a pak již pokračovala volná zábava (ta se některým protáhla opět do ranních hodin). V neděli ráno nás opět počasí nepřivítalo, jak bychom chtěli, nicméně alespoň nepršelo jako o den dříve. Sbalili jsme si tedy svá fidlátka a vyrazili nedaleko bojiště, kde jsme rozvinuli náš dobový tábor. Volnou chvíli jsme si krátili tréninkem boje na bodák a brzy byla o naše cvičné pušky skoro rvačka. Den ubíhal poklidným tempem a až nečekaný počet diváků proudil okolo nás. Po několika hodinách již přišel čas na naše vintovky a tak jsme se seřadili před vypuknutím samotného boje. Boj byl velice tvrdý a náš velitel nás v ničem nešetřil. V promáčené louce jsme se váleli jak brambory (přeci jen nám šlo o holé životy) a předváděli jsme divákům, jak to na těchto kopcích mohlo vypadat téměř před sto lety. Myslím, že pro divácké oko to byl zajímavý pohled (v místních končinách to byla premiéra ukázky z první světové války). Poté již následovalo balení a boření našeho tábora. Pro mnohé z nás bylo příjemným zpestřením před odjezdem se povozit v BVP, který si sem nechal dovézt dobrodiný muž. Tento pán také po ukázce slíbil, že celý další ročník ukázky hradí on sám! Pak jsme již nasedli do našeho přibližovala a vyrazili směr Hradec Králové – Praha. Celkově akci hodnotím velice kladně a je dlužno poděkovat všem, kteří se na přípravě ukázky podíleli. Především tedy pak obci Nižná Polianka a klukům z KVH Beskydy. Velice se těšíme na případnou další spolupráci!


Autor: Jiří Charfreitag


Fotogalerie