toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:555
Včera310
Tento měsíc:8056
Celkem:772515

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Den válečných veteránů - Plzeň, Rokycany - 11. - 13. 11. 2011 Tisk Email

Rok se s rokem sešel a přišel k nám sv. Martin. Bohužel to nebylo na bílém koni, ale u příležitosti ukončení první světové války. Dnes je tento den slaven po celém světě jako den válečných veteránů a jeho symbolem je vlčí mák. Vlčí mák je jedna z mála rostlin, která rostla na nehostinné rozbombardované půdě západní fronty.

My jsme si tento den tradičně připomněli s ČsOL jednota Plzeň u pomníku Československé obce legionářské a Sdružením válečných veteránů v Plzni na Homolce. Celý pietní akt moderoval maj. Jindřich Plescher z místního. V projevech se vystřídalo několik řečníků. Před položením kytic a věnců bylo oceněno několik členů našeho klubu pamětní mincí ČsOL.

Sotva co skončil pietní akt, tak jsme se přesunuli na pozvání primátora města Plzně Martina Baxy do Mastných krámů – výstavní síně Západočeské galerie na křest sborníku Život veteránů v konfliktech 20. století.

Protože jsme lidi nadmíru pracovití, tak jsme si ani v sobotu nedali od legií oddych a zúčastnili se volební schůze ČsOL jednota Plzeň, kde jsme v členské základně a jeden z nás ve výboru. Posezení se sestrami a bratry z naší jednoty je vždy veselá záležitost. Zvlášť když se bratři rozpovídají, jaké to bylo za nich na vojně a jaké lotroviny tam vyváděli. Člověk si pak řekne, že i Ti osmdesátiletí bráškové jsou pořád ještě kluci a hned je mu líp.

Nedělního rána vstáváme velmi brzy a přemisťujeme se do Rokycan, kde se společně s náborovým střediskem KVV Plzeň účastníme oslav dne Válečných veteránů. Na náborovém stánku rozvěšujeme fotky prezentující činnost čs. armády od roku 1914 do současnosti a mezi „rekrutační“ materiál armády přidáváme brožury ČsOL o historii naší branné moci a činnosti Československé obce legionářské. Krom naší skromné prezentace zde bylo vidět mnoho techniky místního vojenského muzea a jako hlavní lákadlo zde byla vystavena samohybná kanonová houfnice vz. 77 „Dana“ z posádky v Jincích.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tomto víkendu podíleli a přeji jim hodně zdaru a pevných nervů do budoucna.


Autor: Bc. Jaroslav KARAS

Foto: Bc. Petra SUKOVÁ a br. Ing. Igor VRECNÍK  


Fotogalerie