toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:382
Včera491
Tento měsíc:3719
Celkem:625005

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Křest knihy "Von je eště živej" - Poniklá - 9. 2. 2013 Tisk Email

Když jsme se poprvé na jarmarku v Miletíně setkali s panem Tomášem Hájkem, nenapadlo by nás, že to bude právě on, kdo nás pozve v únorových mrazech do obce Poniklá v Krkonoších. Až později jsme se totiž dozvěděli, že pan Hájek je nejen starostou již zmíněné Poniklé, ale také nadšenec a spolutvůrce knihy „Von je eště živej“. A právě křest této knihy a přednáška o čs. legiích byla na našem programu dne 9. února.

Z Hradce Králové jsme vyrazili v osvědčené sestavě Ládínek, Radek, Chroust a já (ruský, francouzský, italský legionář a příslušník domácího vojska z let 1918 -1919) a již před jedenáctou jsme dojeli do malebné krkonošské obce. V tu dobu již byl místní masopust v plném proudu a my jsme měli dostatek času připravit si přednášku a artefakty po čs. legionářích.

Ve dvanáct hodin se nachýlil čas a mohlo dojít k události nejpříjemnější, a tou byl slavnostní křest knihy. Po uvedení návštěvníků do děje knihy, představení legionáře Františka Doška, který knihu „namluvil“ v roce 1969 na magnetofonovou pásku, již došlo na slavnostní přípitek. Kniha se však proti běžným zvyklostem zapíjela mlékem, právě ve stylu reklamy tvůrce knihy – Franta Došek, jméno zvučné, vozí mléko plnotučné.

Poté již následovala naše přednáška o čs. legiích, ukázka výzbroje a výstroje a v neposlední řadě promítání dobových filmů. Zájem diváků byl velký, a tak jsme po masopustním průvodu křest knihy s přednáškou ještě jednou opakovali pro ty, na které se nedostalo v pravé poledne.

Poté jsme již začali pomalu balit naší výstavku, nafasovali jsme plný batoh výtečných jitrnic a vyrazili zpět do královéhradecké metropole.

Bylo nám nesmírnou ctí, být u křestu této zajímavé publikace a velice děkujeme všem občanům obce Poniklá, za příjemné přijetí.

Více informací o možnosti zakoupení knihy najdete zde: http://www.ponikla.cz/


Autor: Jiří Charfreitag

Foto: Jiří Charfreitag


Fotogalerie