toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:65
Včera617
Tento měsíc:14921
Celkem:667057

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Legionáři trutnovska - Trutnov - 17. 6. 2011 Tisk Email

Když se nám kamarádi z ČsOL Mladá Boleslav zmínili že budou pořádat výstavu ,,Legionáři trutnovska v boji za vznik Československa“, rádi jsme se jim nabídli, že pomůžeme jak našimi rozsáhlými sbírkami, tak vědomostmi a dovednostmi. Po několikaměsíčním maratonu příprav textové a obrazové časti, nastal den zúčtování. Proto jsme v pátek 10.června vyrazili směr Trutnov na pomoc při stavbě ve složení Kongo (pan předseda), Monika (paní předsedová), Vepřík (příznivec klubu) a Chroust (já).

Kluci z Boleslavi nás již očekávali, většina z nich na výstavě pracovala už druhý den. Protože už bylo navečer, zaujali jsme místa v hostinci nedaleko Pivoňovy chalupy v Bobru (ano, tam kde se konal zimní pochod) a vykládali si co se komu přihodilo od doby co jsme se neviděli. Druhý den jsme si ráno přivstali a vyrazili jsme do muzea v nedalekém Trutnově, kde se měla výstava konat. Zde každý přispěl dle svých dovedností a práce nám šla pěkně od ruky. Pracovali jsme až do večera, večer jsme se pak u chalupy odměnili grilovanou špekáčku a jiné uzeniny. V neděli jsme opět brzo ráno vyrazili do práce, bylo potřeba dílo dokončit, což se povedlo kolem třetí hodiny odpolední. S pocitem dobře odvedené práce jsme se vydali ke svým domovům a těšili jsme se na vernisáž, která se měla konat následující víkend.

Samotné vernisáže v pátek 17.června jsme se účastnili v uniformách francouzských, ruských a italských legií (předseda se tehdy pevně rozhodl že si pořídí i srbskou uniformu). Dostalo se nám dokonce té cti vypálit salvu při příležitosti zahájení výstavy. Poté následovaly proslovy a pak se již davy vědomostí chtivých lidí tlačily prohlédnout si výstavu. A bylo se skutečně na co dívat. Byla (a až do 25. září bude) zde vystavena spousta dobových předmětů, uniformovaných figurín a textových tabulí, třešničkou pak byly seznamy legionářů z trutnovska, dosud nevídané a nesestavené. Velkým lákadlem bylo také představení legionářských uniforem jedním z největších znalců tématu - naším Benem Panušem. Po vernisáži jsme se vydali do vzdálené restaurace na večeři a zhodnocení výstavy. Poté se již osádka našeho vozu rozloučila s ostatními a vydala se na cestu domů.

Rád bych tímto poděkoval klukům z Mladé Boleslavi, že nám umožnili podílet se na tak skvělé výstavě, muzejníkům za to že poskytli prostory a vůbec všem co pomohli, aby se vše zdařilo. A všem kdo ji ještě neviděli, ji vřele doporučuji navštívit.


Autor: Petr Čížek


Fotogalerie