toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:48
Včera113
Tento měsíc:3297
Celkem:580065

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Legionáři mladoboleslavska - Mladá Boleslav - 16. 9. 2011 Tisk Email

Za to, že se v letošním roce roztrhl pytel s výstavami na legionářské téma, mohou jedině naši kamarádi z Mladé Boleslavi. Jejich odhodlaní a pracovitost je někdy až neuvěřitelná. Nedávno mě tedy zastihla pozvánka na výstavu Legionáři mladoboleslavska a k mému překvapení se stal náš klub i spolupořadatelem výstavy. Dlužno říci, že z naší strany se tentokrát jednalo jen o materiální výpomoc a podporu na dálku.

Na výstavu jsme se Zdeňkem vyrazili  v pátek před čtrnáctou hodinou. Cesta ubýhala svižně a tak jsme za necelou hodinu stanuli před boleslavským hradem.

Na nádvoří jsme byli okamžitě bratrsky přivítáni a již jsme spěchali prohlédnout si výstavu před tím, než se do výstavních prostor nahrnou davy návštěvníků. Hned po příchodu jsme zůstali s pusou otevřenou, co se dá zvládnou za tak krátky čas na tak malém prostoru. Výstava byla doslova naplněna uniformami, zbraněmi, čepicemi, dokumenty a spoustou dalších krásných exponátů. Jako třešnička na dortu pak bylo dioráma na téma západní fronty, ve kterém dva francouzští legionáři hájili své zákopy. V dioramatu nechyběla ani všudypřítomná krysa ( někteří se dokonce ptali, zda-li je živá ) a ostatky nepřátel.

Brzy jsme se však museli přesunout před muzeum, kde započala slavnostní vernisáž. Po uvítání diváků panem  ředitelem muzea Luďkem Benešem se ujal slova senátor Jaromír Jermář, který přiblížil ve stručnosti vznik a vývoj československých legií. Další slovo si vzal Jirka Filip, který na výstavě usilovně pracoval a poděkoval všem, kteří se na výstavě podíleli. Nakonec byly předány květinové dary neteři popraveného legionáře Aloise Štorcha Věře Lochmanové a došlo i na příjmání nových členů do mladoboleslavské jednoty ČsOL. Poté již byli všichni pozváni do výstavních prostor. Ohlasy všech diváků byly velice kladné a tak si na závěr dovolím všechny pozvat na tuto výstavu, která potrvá až do 20. listopadu tohoto roku.


Autor: Jiří Charfreitag


Fotogalerie