toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:343
Včera429
Tento měsíc:6154
Celkem:716197

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Návštěva Pamětní síně I., II. a III. odboje - Sezimovo Ústí - 22. 1. 2011 Tisk Email

Jednou večer mi zazvonil telefon, na jehož druhém konci se ozval můj kamarád s tím, že jeden sběratel nedaleko Tábora rozprodává svou sbírku ČSR vyznamenání. Nelenil jsem tedy a oslovil Ondru a vyrazili jsme na výlet do jižních Čech. U pána jsme se pokochali mnoha zajímavými dekoracemi čs. legiářů. Myslím, že tam měl úplně všechny ( všechny typy a druhy řádu Sokola, Medaile Jana Žižky z Trocnova ve třech variantách, všechny plukovní medaile a mnoho dalšího). Nicméně pro finanční náročnost, jsme skončili u kochání.

Tato návštěva však byla jen prvním cílem naší cesty. Jelikož v nedalekém Sezimově Ústí má náš kamarád Miloš Trnka svou Pamětní síň I., II. a III. odboje, vyrazili jsme za ním. S Milošem jsme se sešli nedaleko školy, ve které je Pamětní síň umístěna, takže jsme byli za malou chviličku přímo v síni. Když jsme se rozhlédli v místnosti, nevěděli jsme co si prohlédnout dříve. Místnost byla doslova přeplněná naší historií - ať již legionářskými uniformami, medailemi, odznaky, fotografiemi, prapory a mnoha dalšími zajímavými exponáty. Myslím že fotogalerie z akce mluví za vše. Po dvouhodinovém besedování o všem možném jsme se museli s Milošem rozloučit a vyrazit zpět ke svým domovům.

Chtěl bych poděkovat Milošovi, že si dal velkou práci se shromážděním památek na všechny tři odboje a že se neustále snaží zapálit v mladých lidech zájem o naší historii! Přejeme ať se i v budoucnu daří, alespoň tak jako do dnešních dnů.


Autor: Jiří Charfreitag
Fotogalerie