toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:401
Včera408
Tento měsíc:401
Celkem:621687

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Odhalení pamětní desky Antonína Vajse - Čistá u Horek - 22. 6. 2013 Tisk Email

V dnešní době již pamětní desky nejsou tolik v kurzu, naskytne-li se tedy někdy příležitost být u odhalení nějaké nové pamětní desky, je třeba tuto příležitost chytit a nepustit. Nám se tato příležitost naskytla, když jsme byli kontaktováni čelními představiteli obce Čistá u Horek, kteří se rozhodli, při příležitosti sjezdu rodáků z Čisté, nechat vyrobit a znovu odhalit repliku pamětní desky místního rodáka, ruského legionáře Antonína Vajse která se před 2. světovou válkou nacházela vedle vstupu do místní základní školy.

Do obce Čistá jsme vyrazili v sobotu ráno z pověstné chalupy nedaleko Žacléře, kde jsme předchozí večer besedovali u grilu s bratry z Jednoty Mladá Boleslav. Po příjezdu k místní základní škole jsme byli srdečně uvítáni, dostrojili jsme se a rozmístili jsme se u pamětní desky k aktu odhalení. K symbolickému stržení trikolóry došlo, po zajímavě a poutavě přednesených projevech které se týkaly jak pohnutého života a smrti Antonína Vajse, tak celkového přínosu čs. legií pro dnešní tvář českého národa, za asistence vnučky generála Číly. U samotného aktu se shromáždila snad celá obec.

Po odhalení pamětní desky jsme byli místními pohoštěni kávou, zákusky a čajem, po svačině však již nastal čas odjezdu, rozloučili jsme se tedy a vyrazili směrem domů.


Text: Petr Čížek

Foto: ČsOL Mladá Boleslav


Fotogalerie