toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:76
Včera178
Tento měsíc:834
Celkem:581309

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Oslava výroční vzniku ČSR - Žamberk - 29. 10. 2012 Tisk Email

28_rijen_ZamberkVe městě Žamberk se letošní oslavy 94. výročí vzniku samostatného Československa  konaly v pondělí 29.10. 2012. Předseda našeho Klubu, Jirka Ch., byl osloven panem Severinem, zda bychom se také mohli v replikách historických legionářských uniforem zúčastnit. Protože jsme tento den byli vázáni účastí i jinde, vyrazili jsme z HK v celkovém počtu tří legionářů, a to v ruské, francouzské a italské uniformě.

První část pietního aktu se odehrávala na náměstí v Žamberku u pomníku T.G.M. Na místě byli i členové KVH-Četnické pátrací stanice Pardubice v uniformách četnictva a armády z 1. rep. a ČSOB z let 1943-45.  Představitelé města položili k pomníku květiny a v projevech vzpomněli na význam vzniku ČSR a vyzdvihli účast legionářů na světových bojištích.  Pan Severin v krátkosti vysvětlil divákům, co který konkrétní legionář či voják v čestné stráži představuje a jak je vyzbrojen a vystrojen. Největší část mezi přihlížejícími tvořil místní skautský oddíl. Byla radost sledovat ty mladé občany, jak se zájmem sledují průběh pietního aktu.

Poté jsme se pořadově přemístili k pomníku padlých, zemřelých a nezvěstných vojáků z 1. světové války 1914-18. Zde byly položeny květiny, zapáleny svíčky a vzdána pocta.

Pak se celá čestná stráž přesunula k nedalekému pomníku italského legionáře Bedřicha Havleny. Ten je umístěn v parku naproti budově Základní školy 28. října. Pan Severin v krátkém projevu vzpomněl, že v této budově byl před 1. světovou válkou umístěn berní úřad a jako úředník zde pracoval právě Sokol Bedřich Havlena. A také vzpomínal, jakým způsobem zahynul v boji za svobodu a samostatnost v červnu 1918 u San Dona di Piave.  Po vzdání pocty a povelu: „Rozchod“ jsme odešli zpět na náměstí a po srdečném rozloučení se rozjeli zpět do svých domovů. 


Autor: Radek Vorel