toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:48
Včera113
Tento měsíc:3297
Celkem:580065

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Oslavy vzniku Československé republiky - Slaný, Hradec Králové, Pardubice - 27. - 28. 10. 2011 Tisk Email

Jako již tradičně, slaví pražsko-hradecká část Klubu přátel pplk. Karla Vašátka 28. říjen třikrát a ani letošek nebyl výjimkou.

            Účastnit se oslav našeho nejvýznamnějšího státního svátku o den dříve ve Slaném se téměř stalo naší milou povinností, proto kdo si mohl vyřídit dovolenou, ten si ji vyřídil a jelo se. Ze středy na čtvrtek jsme přespali v soukromém muzeu našeho pana předsedy (říká tomu byt) v Praze a tak jsme ve čtvrtek časně ráno mohli vyrazit směr Slaný, kde nás už vyhlížel pan Ing. Ľudovít Šikorský s menším ranním pohoštěním na radnici. Odtud jsme se vydali na místní hřbitov, kde se konal pietní akt u hrobů padlých v první světové válce, poté u hrobů československých legionářů a nakonec jsme se přesunuli k soše tatíčka Masaryka na náměstí. Nakonec následovala malá beseda a pozvání na oběd od pana starosty (zde jsme také přítomným představili naše uniformy). Den v příjemné společnosti příjemně utekl a nám nezbylo než se vydat domů a začít se chystat na zítřejší slávu.

             V Hradci Králové jsme se dostavili na náměstí T.G.Masaryka v tradičních deset hodin, uspořádali jsme se po pravé straně sochy našeho prvního prezidenta a sledovali program. Jako každý rok zde byli vyznamenáni různí významní a zasloužilí občané města. Po skončení ceremoniálu jsme se odebrali k sokolovně na Eliščině nábřeží na druhou část hradeckých oslav. Kdo by si však myslel že po takové dávce pietních aktů a proslovů jsme byli rádi, že je konec, šeredně by se spletl.

              Jednou z našich dalších 28. říjnových tradic je naše účast na oslavách v Pardubicích, které pořádá náš spřátelený Klub přátel vojenské historie Pardubicko, kteří se každý rok účastní v CK uniformách z období po osamostatnění(!), tzn. s červenobílými stužkami místo klasického jablíčka. Kdo by chtěl takto uvědomělého vojáka bývalé monarchie vidět na vlastní oči nechť se příští rok přijede podívat do Pardubic, myslím, že se jedná o celorepublikovou raritu. Zde jsme si vyslechli jeden z nejlepších projevů tohoto dne, po pietním aktu i pohovořili s našimi kamarády a vyrazili domů.

  Po tomto pietním maratonu jsme byli opravdu polomrtví, nicméně s dobrým pocitem, že jsme udělali co bylo v našich silách.

SVOBODNÉ ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLICE TŘIKRÁT SLÁVA!


Autor: Petr Čížek


Fotogalerie