toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:346
Včera429
Tento měsíc:6157
Celkem:716200

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Oslavy vzniku Československé republiky - Plzeň, Dobřany - 28. - 29. 10. 2011 Tisk Email

Stejně jako bratři z Prahy a Hradce Králové, tak i my plzeňáci jsme se zúčastnili tradičních oslav vzniku naší svobodné vlasti. Jako každý rok se jednalo o velkolepé oslavy, na kterých si každý občan našel něco, co ho zajímalo. Od rána v Plzni byly vstupy do různých kulturních zařízení za symbolických 28kč a nebo úplně zdarma.

Pro nás však celý den začínal až později odpoledne v 17:30, kdy jsme se tradičně účastnili pietního aktu na náměstí T.G. Masaryka. Samotný pietní akt proběhl klidně a důstojně. ČsOL jednota Plzeň k pomníku postavila nás čs. legionáře, vojáky prvorepublikové armády a kluky z Československé obrněné brigády. Další, kteří na pietním aktu nikdy nechybí jsou vojáci AČR z Klatov, skauti a samozřejmě sokolové.

Po samotném pietním aktu jsme měli malý oddech, který jsme strávili klábosením s kamarády a všeobecným veselým. V 18:30 jsme se na náměstí T.G. Masaryka seřadili do tvaru a defilovali v průvodu světel na Náměstí Republiky. Před námi šli sokolové, za námi zas mažoretky a hudba 35. pěšího pluku „Foligno“. Po našem slavnostním tvaru pak šli ostatní občané města Plzně s lampiony, píšťalkami a vlaječkami. Celý tento velký šik pak obstupovalo mnoho lidí z chodníků, kteří povzbuzovali a mávali. Po půl hodině jsme došli na náměstí, kde nás přivítal opravdu nečekaný potlesk a po chvilce začal nádherný ohňostroj.

           Na druhý den ráno jsme v menší sestavě vyjeli směr Dobřany, kde naši kolegové z KVH Posádkové velitelství v Dobřanech připravili výstavu s názvem „Dobřanská kasárna v pozadí státního převratu r. 1918“. Výstava se uskutečnila v místě bývalých dobřanských kasáren, které byly zničeny náletem roku 1942. Jediné co z původních kasáren zůstalo je stará konírna, ze které se snad časem stane muzeum vojenské historie Dobřan. Celá expozice se skládala s několika dobových táborů a desítek obrazů reflektující vývoj čs. branné moci od roku 1914 do současnosti s přihlédnutím na město Dobřany. K prohlédnutí tak zde byly čs. legie, republiková armáda, vojáci ČSLA a mnoho delaboravané munice jako jsou RPG, tankové a pěchotní miny, granáty a mnoho dalšího. Na to že se jednalo o nultý ročník, přišlo přes stovku lidí. Což je na takové město obrovský počet. Akce byla moc hezká a těšíme se na další ročník.


Autor: Bc. Jaroslav Karas


Fotogalerie