toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:63
Včera178
Tento měsíc:821
Celkem:581296

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Ostré střelby - Hrádek u Nechanic - 7. - 9. 1. 2011 Tisk Email

O víkendu 8.-9.1. pořádali naši kamarádi z IR18 střeleckou soutěž spojenou s procházkou po bojištích z roku 1866 kolem Hrádku u Nechanic. Po zkušenostech našich bratří, kteří se zúčastnili minulého ročníku, a protože Hrádek není daleko od HK jsme věděli že se letos opět objevíme. Přijeli jsme již v pátek, protože jsme nechtěli nic zmeškat. V pátek jsme si však s našimi kamarády, které jsme nějaký čas neviděli, povídali pouze rozumně-přeci jenom jsme druhý den měli manipulovat se zbraněmi a navíc se ráno brzo vstávalo.

V sobotu jsme si přivstali, hrstka odvážlivců se vydala na rozcvičku, posnídali jsme, ustrojili se a vyrazili jsme v polné polní a v plném počtu na výšlap okol Hrádku, který provázel historický výklad Hauptmanna Petráčka z IR18, velkého znalce války 1866. Po prolezení hrádeckých lesů a zapálení svíčky na hrobu padlého sasíka jsme dorazili na střelnici, kde se konala soutěž samotná.

Zde se ukázalo, jak kdo celý rok zahálel a kdo naopak pilně trénoval střelbu. Bohužel nutno dodat že většina účastníků v ruských uniformách zahálela, což bylo ještě umocněno naším malým počtem kde byl každý náboj, vystřelený pánubohu do oken, opravdu znát. Nicméně někteří naši borci si vedli brilantně a dělali těžkou hlavu nejednomu z rakouských ostrostřelců. Po odstřílení všech disciplín jsme, již notně promrzlí, vyrazili zpět do bývalé zámecké vrátnice, kde jsme bydleli, abychom si odložili nepotřebnou výstroj, zamkli pušky, snědli guláš(někdo i tři porce), vyhlásili výsledky, rozdali ceny a odebrali se do místní hospody.

V hospodě někteří slavili vítězství, někteří splachovali hořkou pachuť porážky a ti co se nemohli rozhodnout prostě seděli a bavili se. Po chvíli přišly na řadu staré vojenské písničky a jiné výstupy, takže po chvíli jsme už bavili celou hospodu. Dále již nemá cenu se rozepisovat, kdo tam byl, ten ví.

Ráno jsme byli opět vzbuzeni až nepříjemně brzy a dali jsme se do úklidu. Když se vše uvedlo do původního stavu, nezbývalo než se rozloučit s přáteli vyrazit vstříc domovu.

Poděkování:

Chlapcům z IR18, zejména Martinovi Klikovi a Láďovi Petráčkovi za zorganizování skvělého víkendu.

Našim borcům Jirkovi Vorlovi a Pavlovi Kusému za to, že díky nim jsme neměli takovou ostudu.

Pivoňovi, Honzovi a Jirkovi za ty nádherné publikace co nám dali, a vůbec že z té daleké Mladé Boleslavi přijeli.

Všem co se zúčastnili a nastříleli méně než já.

Mně (však vy víte proč).


Autor: Petr Čížek

Fotogalerie