toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:13
Včera82
Tento měsíc:1129
Celkem:541585

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Pietní akt u pomníků pplk. Karla Vašátky - Litohrady, Solnice - 15.7.2012 Tisk Email

Dne 15. 7. 2012 se členi a příznivci Klubu přátel pplk. Karla Vašátka, 2. roty 1. Č.-S. střeleckého pluku sešli na již tradiční akci v obci Litohrady, aby si připomněli 130. výročí od narození legionáře pplk. Karla Vašátky u pamětní busty na jeho rodném domě. Proběhl krátký pietní akt, při kterém byl přečten úryvek z knihy F. Seidla a F. Syřiště: „Zborovský hrdina Karel Vašátko“ a po povelu „Pozor-k poctě zbraň“ byl položen věnec k pamětní desce.

Výprava dále navštívila hřbitov v nedaleké Solnici, kde jsou v rodinné hrobce uloženy i ostatky K. Vašátky, které sem byly přemístěny na začátku okupace krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava z Památníku Osvobození na Pražském Vítkově. Následoval opět krátký pietní akt, zakončený minutou ticha a položením věnce. Před odchodem ze hřbitova se ještě účastníci zastavili u symbolického hrobu synovce K. V.- Aloise „Amose“ Vašátka, válečného letce R.A.F. , který zahynul ve vzdušném boji nad kanálem La Manche v roce 1942.

Po odjezdu ze Solnice ještě účastníci výpravy zajeli na návštěvu Černého mlýna v Habrové. Zde byli uvítáni a provedeni jeho majitelem, který se stará o postupnou rekonstrukci budovy a zařízení této vzácné památky umu českých řemeslníků. Když už byli všichni dostatečně provedeni mlýnem a okolím, pomalu se rozjeli do svých domovů.


Autor: Radek Vorel

Foto: Ing. Monika Doubková


Fotogalerie