toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:13
Včera82
Tento měsíc:1129
Celkem:541585

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Přednáška na obchodní akademii - Hradec Králové - 20. 12. 2011 Tisk Email

Dne 20. prosince jsem vedl na obchodní akademii v Hradci Králové přednášku o československých legiích a rád bych se zde podělil o své dojmy z této akce.

Přednášce byla vyčleněna jedna vyučovací hodina, tedy čtyřicet pět minut – jeden by řekl, že čas dovolující představit legie leda z vlaku. Avšak ukázalo se, že by stačilo sotva dvacet minut.

Přednášky o legiích pro středoškolské studenty rozděluji do dvou částí – do teoretické a praktické. V teoretické části (v případě této jednohodinové přednášky jsem jí vyčlenil dvacet minut) si se studenty obyčejně vysvětlujeme okolnosti první světové války, příčiny a podstatu prvního odboje a stručně představíme jednotlivé legie podle bojišť. Ve druhé části přednášky (v tomto případě úseku o dvaceti pěti minutách) jsou studentům ukazovány a popisovány části výstroje a výzbroje. Tato přednáška nebyla mou první, a proto mohu porovnávat. A musím říci, že má zkušenost z 20. prosince je zatím ta nejhorší.

Jistě, obchodní akademie – na této škole nikdo z dějepisu za posledních dvacet let nematuroval. Nezájem jsem očekával, ale tak vehementní jako u těchto „třeťáků“ opravdu ne. Je sice pravda, že v první fázi přednášky spolupracovali a odpovídali mi (někdy i správně) na mnou kladené otázky. Avšak z jejich tváří jste mohli číst apatii, v některých případech i nevraživost. Pozoruje toto jsem teoretickou část přednášky brzy opustil a přešel k části praktické, která byla studenty vždy velmi vlídně vítána.

Avšak ejhle, možnost vzít do ruky papachu, jinak snad nejoblíbenější rekvizitu, studenty nijak neoslovila, ostatně vlastně téměř vše si ohmatávali s chladem a lhostejností. Jen v jedné chvíli jsem si všiml dvou studentů, kteří si s veselostí obtěžkávali mosinku, a tak byli ihned vyfoceni jakožto výjimečný okamžik.

Odcházel jsem zklamaný, s otázkou na rtech, čím to je, že studenti nepřikládají otázce legií přílišnou váhu? Vzápětí jsem si odpověděl. Problematice prvního odboje se v dnešní době rozhodně nedostává tak širokého prostoru, který jí byl dáván během tzv. první republiky. Rozumím tomuto jevu - krev stydne, vzpomínky blednou a komunisté zadupali do země, co jen šlo (a dupou stále dál). Nezbývá než se zhluboka nadechnout a začít chystat další přednášku. Snad bude ta příští úspěšnější... .


Autor: Mgr. Jakub Hlávko


Fotogalerie