toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:358
Včera429
Tento měsíc:6169
Celkem:716212

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Přednáška o čs. legiích v Rusku - Praha - 1. 2. 2011 Tisk Email

prednaska_BenByl jsem osloven ze strany o.s.Lipový kříž – společnosti pro kulturní identitu, zda bych neudělal přednášku o čs. legiích v Rusku a protože rád vyhovím každému, koho čs. legie zajímají, ochotně jsem nabídnul mé znalosti. Přednáška se konala na tradičním místě, využívaném výše zmíněným občanským sdružením, na Novotného lávce 5 v Praze, v jednom z pronajatých sálů Českého svazu vědeckotechnických společností.

K přednášce jsem měl k dispozici místní notebook a projektor, takže jsem použil powerpointovou prezentaci s asi 80 listy, kde bylo heslovitě to nejzákladnější k čs. legiím v Rusku. Na přednášku dorazilo více než 30 posluchačů. Na přednášku byla vymezena hodina a půl (od 18:00 hod) s předpokládanou půlhodinkou na diskuzi. Už před započetím přednášky se mě posluchači ptali na nejrůznější problémy spojené s tímto opravdu širokým tématem – zda mohli legionáři a bělogvardějci porazit bolševiky, zda jsme ukradli ruské zlato, jak žili legionáři za 1. republiky, anebo zda se zmíním o tom a nebo o onom. Už jsem věděl, že přednáškou neuspokojím všechny. Chtěl jsem tedy, aby přednáška byla krátká, abych popsal jen základy problematiky, s tím, že ostatní necháme na diskuzi. Skutečně jsem se to snažil naplnit, některé věci jsem pominul, přesto jsem za 1,5 hodiny byl teprve „v červnu 1918“. Vzhledem k pokročilé době jsme otázky připustili už dříve a rozproudila se živá diskuze. Na závěr musím konstatovat, že  mně posluchači opakovaně vyjadřovali spokojenost, ale já vím, že je ještě na čem pracovat.


Autor: Bernard Panuš