toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:425
Včera408
Tento měsíc:425
Celkem:621711

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Slavnostní zahájení rekonstrukce českého hřbitova - Užhorod - 30. – 31. 10. 2012 Tisk Email

V úterý časně ráno jsme vyrazili s bratrem Žabkou na Kbelské letiště. Právě na tomto místě jsme měli být v 6:00 nastoupeni v historických uniformách, ve kterých se účastnili naši předci osvobozování území nově vzniklého Československa v letech 1918 a 1919. Po několika minutách čekání na odbavení a příchodu všech účastníku jsme nasedli do letadla a vzlétli ze zamračené Prahy směrem na východ. Po cestě byly kolem nás jen mraky a jedné viditelné kusy země, byly Vysoké a Nízké Tatry, čnící vysoko nad ně. Po necelých dvou hodinách letu dosedl náš stroj na letišti v Užhorodu, kde nás již čekali zástupci Zakarpatské Ukrajiny.

Po přesunu do budovy úřadu Zakarpatské oblasti jsme se zúčastnili slavnostního podpisu memoranda o porozumění mezi Velvyslanectvím ČR v Ukrajině a Zakarpatskou oblastní radou. Konkrétně se jedná o spolupráci při rozvoji značených turistických tras, kterým se Zakarpatská oblast zavázala přijmout.

Poté jsme již odjeli na místo Českého hřbitova v Užhorodu, kde jsme za přítomnosti náměstka ministra Obrany Michaela Hrbaty, primátora města Užhorod Viktora Pohorelova, církevních představitelů a dalších významných hostů slavnostně zahájili rekonstrukci posádkového hřbitova Na Šachtě a odhalili pamětní desku. Je nutno dodat, že na obnově hřbitova pracuje Československá obec legionářská ve spolupráci s MO již více než dva roky a tento akt byl vyvrcholením příprav na samotnou rekonstrukci. Po prohlédnutí samotného hřbitova, jsme se již vydali do muzea, které je nedaleko Užhorodského zámku.

V muzeu jsme se zúčastnili odhalení fotografické výstavy, která prolíná oba naše státy. U této příležitosti také vystoupil místní folklorní soubor, který předvedl zajímavá čísla a zazpíval i několik českých písní. Po tomto program jsme se již přesunuli do budovy zámku, kde byly předány medaile válečným veteránům, kteří osvobozovali náš stát v roce 1945.

V noci, po skončení předešlého programu, jsme se vydali do 170 kilometrů vzdálené Koločavy. Do Koločavy jsme dorazili již pozdě v noci, takže jsme se ubytovali a těšili se na příští den, až spatříme za denního světla okolní krajinu. Ve středu ráno jsme se sešli se zbytkem delegace a vyrazili na prohlídku místních pamětihodností. Po prohlídce památníku padlým z druhé světové války, zbytků Arpádovy linie, hrobu nechvalně známého loupežníka a České školy, jsme se přesunuli do místního skanzenu, kde jsme si mohli prohlédnout lidové stavby z předminulého století.  Poté již nastal čas návratu a my jsme vyrazili zpět do Užhorodu a poté do Prahy.

Velice bychom chtěli poděkovat Československé obci legionářské za možnost účastnit se tohoto aktu jakož i za její práci na Užhorodském hřbitově a Ministerstvu obrany za jejich přístup k válečným hrobům.


Autor: Jiří Charfreitag

Foto: Ing. Milan Mojžíš