toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:393
Včera491
Tento měsíc:3730
Celkem:625016

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Ukázka bojů z východní fronty - Rumburk - 25. 5. 2013 Tisk Email

Po dlouhé době naši  ,,protivníci“ (v tom nejlepším slova smyslu) z IR 98 pořádali bojovou ukázku u příležitosti 95. výročí Rumburské vzpoury. Ač se tato událost československých legií přímo nedotýkala, přesto jsme byli poctěni, že si za protivníky vybrali právě nás. A protože nás, dobrovolců z 1. pluku není mnoho, přizvali jsme si na pomoci i 2. a 3. pluk.

S předsedou jsme na místo dorazili v den bitvy, tedy v sobotu ráno. Zde jsme se setkali s našimi dříve dorazivšími druhy i nepřáteli, přivítali se a po nezbytných byrokratických formalitách jsme se pustili do přípravy bojiště.  Po obědě následoval pochod městem na náměstí, kde byly v krátkosti představeny uniformy rakouských vojáků a čs. legionářů na Rusi. Cestou zpět jsme byli zastiženi průtrží mračen, nálada nám však neklesla a déšť jsme uvítali zpěvem písně „Prší, prší“.  V dešti jsme se dočkali prvních výstřelů bojové ukázky, po chvíli se strhla v místním parku mohutná bitva, kdy útok střídal protiútok a obrněná auta se proháněla jako na autostrádě. Nakonec naši udatní legionáři obchvatem dobyli poslední rakouskou baštu a v nelítostném boji muže proti muži vyhnali či pobili poslední obránce.

Po bitvě jsme společnými silami uklidili bojiště, se všemi se poctivě rozloučili a vyrazili zpět k domovu. Více akcí s takto pohodovou a přátelskou atmosférou!


Text: Petr Čížek

Foto: ČsOL Mladá Boleslav


 

Fotogalerie