toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:70
Včera617
Tento měsíc:14926
Celkem:667062

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Vzpomínka na umučené čs. důstojníky - Mladá Boleslav - 13. 3. 2011 Tisk Email

S radostí jsme přijali pozvání našich kamarádů z ČSOL jednota Mladá Boleslav účastnit se pietního aktu k uctění památky umučených československých důstojníků  vojenské odbojové organizace obrana národa u příležitosti 72. výročí okupace Čech a Moravy Německem. Pietní akt se konal v neděli 13. 3. 2011 v 14:00 stejně jako každý rok u kasáren prezidenta T. G. Masaryka v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi.

Do Mladé Boleslavi jsme z Prahy dorazili okolo 12 hodiny, pozdravili jsme se s organizátory, v místní restauraci poobědvali a čekali až dorazí další účastníci. Kluci z Jednoty Mladá Boleslav ve svých prvorepublikových uniformách představovali československé vojáky. Za náš klub se účastnil náš předseda zvaný „fakt hustej knír“ (jak toto označení vzniklo si nepamatuji) v uniformě francouzských legií, Radek v uniformě ruských legií a Venca v uniformě italských legií, takže byly vyváženě zastoupeny všechny legie, s čímž mohl být předseda ČSOL Mladá Boleslav spokojen. Posléze dorazili i kamarádí z roty Nazdar, kteří představovali ve svých stylových oblecích, se stylovým kloboukem, plášťem a aktovkou (obsahující patřičnou výbavu) nejmenované československé parašutisty. Mohu konstatovat, že budili nemalou pozornost diváků, především jednoho pána, který měl zájem o jejich fotografie. Téměř na poslední chvíli dorazil i náš ruský a italský legionář z HK, Venca opět nezklamal a svým svérázným a osobitým způsobem (modří vědí) se snažil, co nejrychleji v rámci jeho možností a bez přemíry paniky nasoukat do příslušné uniformy, aby nic nepromeškal. Po této divadelní scénce, Vencou nezklamáni, pobaveni a včas jsme se přesunuli na náměstí vedle kasáren a čekali, až to propukne.

Vedle výše zmíněných se účastnila armáda České republiky z posádky hlavního města Prahy a sokolové. Tito všichni se opodál seřadili a čekali na zahájení pietního aktu. Mezitím byly pro diváky, kterých se u kasáren mohlo sejít okolo stovky, pouštěny písničky Voskovce a Wericha, takže nám krátké čekání rychle uteklo. Když hudba utichla výše zmínění uniformovaní účastnící propochodovali okolo diváků a po jejich pravici nastoupili v řadu. Nejdříve zazněl autentický záznam vyhlášení mobilizace čs. branné moci v roce 1938. Poté se slova ujal, účastníky přivítal a následně celý pietní akt řídil předseda ČSOL Mladá Boleslav Ing. Tomáš Pilvousek. Poté předal slovo senátorovi PhDr. Jaromíru Jermářovi, který přednesl historickou exkurzi do doby před 72 lety a následovala autentická nahrávka Československého rozhlasu z 16. března 1939 s prezidentem republiky Emilem Háchou, v níž objasnil důvody, které ho vedly k cestě do Berlína. Následovalo čtení části jmen umučených žen a mužů z Mladé Boleslavi, které proběhlo netradičním způsobem. Jména byla vyvolávána z různých míst mezi diváky, což v mnohých zanechalo silný dojem a obecně bylo hodnoceno velmi pozitivně.  Následovalo kladení květin a věnců k pamětní desce umístěné na kasárnách, čestná salva za padlé vypálená příslušníky armády ČR a v neposlední řadě byly armádním kvintetem zahrány státní hymny Slovenské a České republiky. Pietní akt byl ukončen signálem „Odtroubeno“ trubačem armády ČR.

Po ukončení pietního aktu proběhlo hromadné focení u pamětní desky a pak jsme se s radostí přesunuli do místní restaurace. Čas utíkal v příjemném duchu a s příjemnou společností. Lidé postupně odcházeli a jak se blížily večerní hodiny, tak si hlavní organizátor, náš dobrý kamarád Pivoň, udělal čas i na nás, obveselil nás svou společností a rozdal nám taštičky se zajímavými tiskovinami. Bohužel čas kvapil a naše příjemné chvíle v Mladé Boleslavi neúprosně spěly ke konci. Museli jsme se vypravit směr Praha, oproti cestě do MB jsme však přibrali výše zmíněné paragány, kteří však svou muskulaturou a vybavením v aktovce, zřejmě přesáhli hmotnostní kapacity našeho malého autíčka s velkými koly, takže jsme při nerovnostech vozovky trochu drhli. Nakonec jsme však v pořádku dorazili a večer pro nás ještě neskončil, ale to je jiný příběh.

Děkujeme organizátorům za pozvání, výborně uspořádaný pietní akt, příjemně strávené chvíle a milé pohoštění. Dále děkuji Chroustovi, že spadl z lešení, tudíž se na pietní akt nedostavil, tudíž nenapsal report a tudíž si opětovně a skromně nemohl za napsání reportu poděkovat.

Autor: Monika Doubková


Fotogalerie