toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:397
Včera491
Tento měsíc:3734
Celkem:625020

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Graziani Andrea Tisk Email

graziani

Andrea Graziani se narodil 15. června 1864 v městečku Bardolino u Gardského jezera. Odmala toužil po možnosti pomáhat své vlasti Itálii a není proto překvapením, že celý svůj život zasvětil službě v armádě. Svůj bojový křest prodělal při africkém tažení, kde v roce 1885 bojoval jako poručík proti Habešanům. Při své službě prokazoval vždy skvělou rozhodnost, inteligenci a smysl pro povinnost a tak není překvapením, že již na počátku první světové války zastával funkci velitele pluku bersaglierů (lehká pěchota) s nimiž se ještě stačil vyznamenat při řešení pomoci po zemětřesení v prostoru Avezzana.

Po vypuknutí světového konfliktu byl povýšen na brigádního generála a velel několika brigádám a divizím. Své mistrovské velitelské schopnosti pak prokázal na podzim 1917, kdy kryl se svojí 33. pěší divizí ústup italské armády od Caporetta a zastavil postup rakouského vojska na řece Piavě.

V březnu 1918 byl generálovi Grazianimu svěřen úkol vytvořit divizi Čechoslováků. Generál se úkolu zhostil s obrovským zájmem a odhodláním, které vycítili i samotní Čechoslováci a tak není divu, že se brzy dočkal od svých nových „hochů“ přezdívky „Náš táta“, na kterou byl náležitě hrdý a brzy se i on sám cítil jejich otcem a Čechoslovákem. S divizí prodělal všechny její bojové operace a vždy stál za ní a nikdy ji neopustil. Vojáky navštěvoval i na nejvíce nebezpečných místech jako byla Roncola Italiana. O to větší ránou byla zpráva o jeho odvolání a nahrazení generálem Piccionem. Poslední rozkaz Čechoslovákům vydal 24. října 1918: „Při loučení se od Vás, které miluji jako své děti, pravím Vám pouze: Buďtež jednotni, pevně sjednoceni, tak budete silni. Myslete pouze na vlast; pro vlast dejte vše!“  Ani po svém odchodu od divise na ní nezapomněl a vždy rád přijal pozvání do Československa, aby se setkal se svými „dětmi“. V lednu 1919 byl převeden do výslužby, ale nezůstal nečinný a své vlasti začal pomáhat hned v roce 1923, kdy se stal velitelem IV. raggruppamenti CCNN. Po odchodu od milice se stal prezidentem zavodňovací společnosti a pokoušel se zúrodňovat nehostinná pole v jeho rodném veronském kraji.

Jeho aktivní život skončil tragickou smrtí 26. února 1931, kdy při návratu z Říma vypadl z jedoucího rychlíku. Dodnes je nejvíce hodnoceným velitelem československých legií v Itálii.

prehlidka39

přehlíkdka39. čs. střeleckého pluku gen. Grazianim


Autor: Bc. Jaroslav Karas