toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:342
Včera429
Tento měsíc:6153
Celkem:716196

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Chmelař Antonín Tisk Email

Antonín Chmelař se narodil 15.4.1894 ve městě Jekatěrinodaru v Rusku. Příslušný byl do Nechanic, okr. Hradec Králové. Jak uvedl po válce jeho strýc František Chmelař, vychodil obecnou školu, 3 třídy měšťanské školy a vyučil se strojním zámečníkem. Před I.světovou válkou žil v Rusku. V rakousko-uherské armádě – minimálně v době války – nesloužil a do ruského zajetí neupadl.

Do České družiny přišel 21.8.1914 a byl zařazen do 1.roty (r.ČD č.7 §3). Pravděpodobně později přidělené osobní číslo bylo 4744. 14.11.1914 byl poprvé odeslán na léčení. Toto je v jeho materiálech ukončeno poznámkou „zrušeno“. 22.11.1914 byl opět odeslán na léčení. 16.12.1914 zemřel ve 129.nemocnici (jinde 129.polním lazaretu) na zápal slepého střeva a byl vymazán ze seznamu České družiny.

V jeho složce je jen málo dokumentů. Jednou ze zajímavostí je, že se nové čs.úřady ještě v roce 1928 dotazovaly Okresní politické správy v Hradci Králové a Doplňovacího okresního velitelství tamtéž na údaje k jeho osobě. Zajímavá je věta z formuláře: „Příslušníci čs.zahraničního vojska při svém vstupu do legií často zůmyslně činili nesprávné údaje o svých osobních datech, aby rakouským úřadům znemožnili eventuelní persekuci svých příbuzných. Vyšetřujíce nyní správnost evidenčních záznamů…“. Pro zájemce o historii to znamená to, aby všechny data z dokumentů opravdu pečlivě přezkoumával.


Autor: Bernard Panuš