toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:351
Včera491
Tento měsíc:3688
Celkem:624974

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Vít Josef Tisk Email

Josef Vít se narodil 2.2.1897 v Batumi v Rusku. Jako místo jeho narození jsou uváděny i Nechanice a jako čas narození rok 1896, ale výše uvedený udaj je z matriky narozených v cizině z Farního úřadu v Nechanicích a považujeme ho za nejpřesnější. Na místo narození v Rusku ukazuje i adresa příbuzných, uvedená v materiálech Josefa Víta a to „František Šaroun Omsk Poste restante“. Jeho domovská obec ovšem byly Nechanice, okr.Hradec Králové. Další údaje z předválečné doby nejsou u Josefa Víta téměř uvedeny. Povoláním byl, jak je uvedeno v jeho dokumentech, hudebník.

V rakousko-uherské armádě, alespoň za I.světové války, Josef Vít vůbec nesloužil. Přihlásil se brzo po začátku války do České družiny, kam byl zařazen 11.9.1914 (r.ČD č.28 §3) a to do 2. roty jako střelec. Den zařazení je v dokumentu těžko čitelný, snad je údaj námi přečten správně. Osobní číslo Josefa Víta bylo 3139.

S Českou družinou odešel Josef Vít na frontu. Byl zabit výbuchem bomby shozené z letadla 9.4.1915 (jinde je uvedeno 6.4.1915 a také 7.4.1915) v městečku Mezelaborči v Uhrách, které známe spíše jako Medzilaborce na Slovensku. Pohřben byl tamtéž.

Po návratu 1.střeleckého pluku Jana Husi do vlasti se v květnu 1920 rozběhla korespondence mezi plukem a Evidenčním úřadem čs.zahraničních vojsk (legií). 1.pluk byl totiž ve smyslu evidenčním nástupcem České družiny. Nakonec se na konci května další z příbuzných Josefa Víta, Marie Šaroulová z Nechanic, o jeho skonu oficiálně dozvěděla.


Autor: Bernard Panuš