Kabát pro důstojníky (tzv.vladivostocký stejnokroj) |
![]() |
![]() |
Tzv. vladivostocký stejnokroj (jeho horní část), ve skutečnosti zavedený jako „kabát pro důstojníky“ rozkazem v červenci 1919. Byl výsledkem několikaměsíčních snah o zavedení naprosto českého a svébytného stejnokroje, který by byl jednotný pro všechny čs.legionáře z Ruska a zároveň se pokud možno nepodobal stejnokroji jiné armády, zejména tedy armády, která se pohybovala v oblasti působení čs.legionářů z Ruska. Charakteristické pro kabát pro důstojníky jsou jednak 4 kapsy s příklopkami s nezakrytými knoflíky, vůbec odkryté zapínání s 5 knoflíky, dekorativní nárameníky bez funkce, ale zejména trojúhelníkové, dvakrát vybrané výložky na límci kabátu. Výložky byly v barvě zbraně nebo služby se specifickou vyjímkou jízdních pluků. Předepsaný štítek na levém rukávu byl samozřejmostí, který se objevuje i na nákresu k rozkazu, na zobrazení let služby ale kreslíř zapomněl. Na blůze-kabátu se pak označení let služby přirozeně objevuje. Pro výrobu kabátu pro důstojníky bylo jednak použito sukno khaki barvy objednané čs.nakupní komisí v Japonsku a dále bylo rovněž v Japonsku objednáno 60000 kompletů stejnokrojů (blůzy-kabáty, kalhoty, pláště, čepice, kožené holínky). Někteří důstojníci šáhli i po jiných druzích sukna nebo látek a současně se objevují (ovšem ne tak často) blůzy-kabáty, které ne tak zcela respektují přílohu-nákres k výše zmíněnému rozkazu. O kabátu pro důstojníky bylo v zatím nezjištěném čase rozhodnuto, že bude blůzou-kabátem pro všechny příslušníky Čs.vojska na Rusi. Příslušný rozkaz se dosud nepodařilo nalézt, stejně jako rozkaz o plášti k tzv.vladivostockému stejnokroji. Na rozdíl od čepic vzor 1919 nebyl kabát pro důstojníky zaveden do výstroje ihned, ale množství čs.legionářů ho dostalo až ve Vladivostoku, v podstatě na cestu domů. Při přehlídkách v Kanadě nebo u Suezského průplavu už mají všichni legionáři tento jednotný stejnokroj. V „kabátu pro důstojníky“ pak čs.legionáři z Ruska v drtivé většině chodili na manifestační pochody a jiné akce v ČSR. Podstatná část z objednávky 60000 kompletů byla použita nikoliv čs.legionáři, ale jednotkami čs.armády, jak dokládají četné fotografie. Mnohé krejčovské firmy specializující se na šití stejnokrojů vyrábělo ve 20.a 30.letech celé koplety tzv.vladivostockého stejnokroje. Většina do dnešní doby dochovaných „originálů“ po našich předcích tak nikdy nespatřila Rusko ani Japonsko.
Na fotografii je jeden z mála kabátů pro důstojníky prokazatelně vyrobených v Japonsku a opatřený i japonskými razítky. Límce jsou opatřeny výložkami v malinové barvě střeleckých pluků (řadové služby), které de fakto převzala i čs.armáda pro pěchotu. Štítek je odstraněn, ale víme, že sako patřilo příslušníkovi 8.čs.stř.Slezského pluku Haramulemu.
Na fotografii je s vysokou pravděpodobností originální kabát pro důstojníky příslušníka 1.čs.jízdního pluku Jana Jiskry z Brandýsa. Konkrétně se jedná o jezdce (ekvivalent střelce, tedy prostého vojína). Štítek z levého rukávu je bez hodnostního označení, s bílou lemovkou jízdy a zkříženými šavlemi. Je třeba zvláště upozornit, že je podle fotografií i archívních dokumentů dokázáno, že bílé štítky s červenou lemovkou jízdních pluků jsou čistým výmyslem pracovníků krejčovského salónu Hojtaš v Praze (viz jejich firemní katalog), které nemají s předpisy čs.legií v Rusku nic společného. na pravém rukávu kabátu pro důstojníky je označení 2 ukončených let služby v čs.legiích. Tento jezdec tedy podle nás sloužil v čs.legiích od roku 1918. Na límcích kabátu pro důstojníky jsou bílé výložky s červeným lemováním, barevně "převzaté" z výložek z límců plášťů uvedeného pluku (2.čs.jízdní pluk Sibiřský měl červené výložky s bílým lemováním).
Na fotografii je s vysokou pravděpodobností originální kabát pro důstojníky střelce 8.čs.střeleckého pluku. O originálnosti svědčí zejména vyznačení osobního čísla čs.legionáře na vnitřní straně blůzy-kabátu (u hrudi) mezi 2 a 3 knoflíkem seshora. Takovým osobním číslem, popř. štítkem s osobním číslem a zkratkou názvu jednotky měli podle dochovaného rozkazu být označeny nejen části stejnokrojů, ale i výstroje (např. řemen obalu polní láhve). |