toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:24
Včera94
Tento měsíc:976
Celkem:541432

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Isonzo 1917 - Třemošná - 1. - 2. 10. 2010 Tisk Email

Dne 2. 9. 2010 pořádal 35. C a K pěší pluk z Plzně již tradiční bitvu z prostředí jižní fronty-tentokráte rekonstrukci bitvy na řece Soči.

Naše hradecká posádka složená z bratra Vorla a mě, posílená o Pavla Chvojku vyrážela v pátek odpoledne směr Praha Černý most.

Zde jsme se namačkali do auta bratra Konga a uháněli jsme k Plzni a potom do Třemošné kde se měla konat válka. Na místo určení jsme dorazili kolem půl deváté, rychle jsme se proto ubytovali v místní tělocvičně a vyrazili jsme do místní hospody, abychom dohnali, co jsme zmeškali. V místní hospodě obsazené německými vojsky jsme se posilnili (někdo jídlem, někdo jinak) a vyrazili jsme do hospodského stanu ve vojenském ležení, kde jsme se s dalšími válečníky utužovali na zítřejší bitvu. Do tělocvičny jsme se vraceli v pozdních večerních hodinách značně utuženi, například bratr Vorel byl tak utužen, že s ním měli co dělat dva silní a zdatní vojáci (jeden z nich já). V tělocvičně jsme uložili padlé a raněné a notnou chvíli jsme se ještě utužovali venku za pomoci výrobků od Rudolfa Jelínka. Potom co další dva členové rakouské posádky odpadli do trávy, jsme usoudili, že je čas jít spát. Uložili jsme další várku padlých a sebe také.

Ráno jsme se oblékli a vyrazili jsme na snídani. Po vydatné polévce jsme obhlíželi terén a obdivovali louže vody v našich zákopech. Když jsme se vynadívali, postavili jsme zkusmo náš nový lazaretní stan a zbylý čas jsme trávili tlacháním se známými, kteří se na akci sjeli v hojném počtu. Po obědě a odpočinku po obědě jsme již netrpělivě očekávali první výbuchy bitvy, které zazněly v 15:00. Samotná bitva byla skvěle připravena, zákopy počínaje, vynikajícími výkony účastníků a neotřelým scénářem konče. Těžko popisovat celý průběh bitvy, sám jsem z malé betonové střílny neměl moc velký přehled, nicméně po cca hodinovém válčení přišel plynový útok a armády Centrálních mocností dobyly italské a anglické zákopy.

Po samotné bitvě jsme již spěchali domů - čekala nás předlouhá cesta zpět, rychle jsme si tedy zabalili, rozloučili se s ostatními a vyrazili jsme do našeho hlavního města a odtud opět autobusem do Hradce Králové.

Shrnuto a podtrženo, letošní bitva v Třemošné se opět nadmíru vydařila (jak se již zde stalo zvykem) a nikdo z nás jistě nelitoval, že se zúčastnil. Děkujeme pořadatelům za skvělou bitvu a Chroustovi za tento report a těšíme se na další ročník.


PS: Příští rok již budeme ve správných italských uniformách a se správnou výstrojí ! Kongo


Autor: Petr Čížek

Fotogalerie