toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:20
Včera94
Tento měsíc:972
Celkem:541428

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Muzejní noc - Hodonín - 21. 5. 2010 Tisk Email

Muzejni noc1V rámci šestého ročníku festivalu muzejních nocí v ČR jsme vyrazili v pátek 21.5. směr Masarykovo muzeum v Hodoníně. Chvíli po páté hodině odpolední jsme se již sešli v počtu šesti legionářů a jedné zdravotní sestry u vchodu do areálu muzea. Tam již pro nás byly připraveny stolky, na které jsme postupně rozložili malou část ze sbírek členů našeho sdružení. Před devatenáctou hodinou se již začalo plnit nádvoří muzea návštěvníky všech generací a jelikož naše ležení bylo hned u vchodu, pozornost dětí i dospělých zaujaly naše sbírkové předměty.

Především byl zájem o ruční granáty z první světové války (všechny jsou samozřejmě odborně delaborovány), které používaly čs. legionáři  v Rusku, Itálii i Francii. Děti pak ocenili možnost si granáty obtěžkat a pořádně prozkoumat. Další zajímavostí byly pušky Berthier vz. 1907/15 (Francie), Mannlicher- Carcano 1891 pro pěchotu i jízdu (Itálie) a Mosin 1891 (Rusko). Pušky jsme také nechali zájemce osahat a vysvětlili jim jak se s nimi manipulovalo. S příchodem šera se již však schylovalo k začátku představení „Tomášku, domů!“, které na jevišti ztvárnil divadelní soubor Svatopluk. Během celého večera byl také k shlédnutí polní lazaret, z polní kuchyně se podával boršč a čaj a pro děti byly připraveny zábavné hry. Ochutnávku ze svých sbírek také ukázalo Kyjovské muzeum, které v rámci muzejní noci vystavovalo legionářské uniformy, šavle, ale také dobové pohlednice. Tímto bychom také chtěli poděkovat Hodonínskému muzeu za pozvání a budeme se těšit na případné další ročníky této akce. V sobotu ráno někteří z nás vyrazili autem do vojenského muzea v Lešanech, kde byla naším kamarádem Honzou Queisnerem poprvé představena replika unikátního obrněného vozidla Austin, které používali českoslovenští legionáři (později pod označením „Juráš“). V muzeu jsme se pokochali vystavenou technikou a pozdě odpoledne jsme se již rozjeli do svých domovů.

Autor: Jiří Charfreitag

Fotogalerie