toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:19
Včera94
Tento měsíc:971
Celkem:541427

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Připomínka 90.výročí návratu 7.č.-s.stř. Tatranského pluku do Nitry - 31. 7. 2010 Tisk Email

Na sobotu 31.7.2010 naplánoval známý propagátor čs. legií a čs. vojáků z let 1918-1919, předseda KVH Tatranci, Miro Bilský, další z akcí uvedeného klubu Tatranců, tentokrát k připomenutí příjezdu vojáků 7. č.-s. střeleckého Tatranského pluku do Nitry, která byla pluku určena jako posádka. Účast našich zástupců na akci značně ulehčila spolupráce s obětavými členy ČsOL jednoty Mladá Boleslav a také finanční příspěvek ústředí ČsOL.

Z Prahy, kde jsme se sešli 30.7.2010 okolo 11:00 hod, jsme vyrazili přes Jihlavu (oběd) , Brno a Bratislavu do Sence. Pokoje v penziónu byly sice skromné velikostí, ale útulné a pro nás dostačující. První den jsme bohužel jen stihli dojet na místo a občerstvit se a vykoupat u známých seneckých Slnečných jazer.

Druhý den dopoledne se někteří z nás vydali na menší prohlídku města, které je z vojensko-historického hlediska zajímavé např. památníkem na padlé maďarské vojáky z bojů let 1914-18 a 1939-44.

Na zhruba 16:00 hod jsme se už přesunuli auty do Nitry, kde se mělo vše konat. Zástupci Vojenského historického ústavu Bratislava, konkrétněji zejména pplk.Čaplovič (autor a spoluautor několika vojensko-historických knih), přivezl na místo kopii praporu 7. č.-s. střeleckého Tatranského pluku. Pluk tento prapor původně obdržel v roce 1918 v Jekatěrinburku. Na místě byl též zástupce primátora města Nitry. Seřadili jsme se do tvaru a v takovém pořádku jsme v 17:00 hod přepochodovali do ul.  7. pluku. Tam za účasti občanstva prohovořil Miro Bilský několik slov o 7. pluku a o významu čs. legionářů a vlastenectví pro dnešek.

Další pochod nás dovedl do kulturního centra, které je zbudované v rekonstruované bývalé synagoze. Po projevech zástupců města a Mira Bilského byl promítnut krátký dokumentární film, který vytvořili KVH Tatranci pro potřebu slovenských středních škol. Následovala debata s asi stovkou přítomných občanů. Největší zájem byl myslím o konkrétní čs. legionáře – předky přítomných lidí. Zajímavou je myslím informace, že zástupce primátora města Nitry na místě jednoznačně prohlásil, že ulice 7. pluku se přejmenovávat nebude a že ve městě se chystá odhalení památníku M.R.Štefánika.

Po menším občerstvení a několika sklenkách lahodného slovenského vína jsme odpochodovali k památníku zemřelých, kde byly zástupci ČsOL Mladá Boleslav položeny věnce. Do Sence jsme se dostali okolo 21:00 hod.

Návrat po ose Senec – Bratislava – Brno – Hradec Králové byl využit k obědu v Kunštátu a k návštěvě pozůstatků zničeného památníku TGM tamtéž a jeskyní s Blanickými rytíři.

Celkově byla akce úspěšná a nelze se než těšit na další podnik KVH Tatranci.


Autor: Bernard Panuš

Fotogalerie