toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:74
Včera178
Tento měsíc:832
Celkem:581307

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Přechod řeky Styr 1916 - Nymburk - 18. 9. 2010 Tisk Email

Město Nymburk zažilo dne 18. září bouřlivý den. Pod historickými městskými hradbami se zde totiž konala bitva rekonstruující boje na východní frontě roku 1916, přesněji přechod řeky Styru. My jsme se této akce účastnili také a dosyta si ji užili.

Po ranním příjezdu na místo konání následoval obvyklý registrační rituál, při kterém se šermuje papíry, kolonkami, průkazy zbraně a samozřejmě průkazy zbrojními. Poté již následovalo čekání na oběd, který předcházel pochodu městem, jenž započal ve dvanáct hodin. Tedy aspoň začít ve dvanáct hodin měl, ale vzhledem k faktu, že i ti, kteří oblékají německé uniformy, postrádají německou morálku, odcházeli jsme z tábor s dvacetiminutovým zpožděním. Pochod městem mířil na nymburské náměstí, kde nastoupené  vojenské jednotky vystřelily čestnou salvu a posléze se navrátily zpět do tábora, aby zde vojáci předváděli pomalu se shromažďujícím divákům dobový život a vyplnili touto činností časovou skulinu, neboť jsme se z pochodu vrátili asi v jednu hodinu a první výstřely bitevní ukázky měly zaburácet hradbami až o dvě hodiny později.

Ještě před druhou hodinou bylo na místě bojiště již tolik diváků, že bylo rozhodnuto o jejich zabavení před bitvou, a tak se několik málo minut po druhé hodině sešikovali všichni vojáci, aby byly jejich jednotlivé jednotky představeny. Ve tři hodiny potom konečně začala všemi toužebně očekávaná bitva, jejíž průběh mě přímo nadchl.

V krásném prostoru bojiště jsme my v uniformách ochutnali velmi pěkně připravený průběh bitvy, kde nechyběla rozmanitá vojenská technika – obě nepřátelské strany podporovaly kulomety usazené ve střílnách obrněných vozů (nutno poznamenat, že náš bratr Láďa stál, tedy spíše klečel ve střílně našeho obrňáku a nekompromisně zasazoval smrtelné rány stovkám nepřátel), diváci měli možnost shlédnout leteckou podporu, kulomety, minomety, přeplavení řeky na loďkách a v neposlední řadě po zuby ozbrojené vojáky obou stran, jejichž touha po vítězství byla neskrývaná.

Přibližně po hodině bojů se vítězství usmálo na stranu ruskou, byvší mimochodem představovanou výhradně legionáři.

Celkový dojem z této akce, tedy z pohledu přímého účastníka  (z pohledu diváka by se mohl vyjádřit náš předseda, jemuž dřívější válečné zranění nedovolilo bojovat v ten den s námi), je vynikající a děkuji pořadatelům za pečlivou a jistě těžkou práci, kterou s organizování této akce měli.


Autor: Jakub Hlávko

Fotogalerie

Další fotografie najdete ZDE a ZDE