toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:20
Včera94
Tento měsíc:972
Celkem:541428

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Oslavy T.G.Masaryka - Lány, Hodonín - 6. - 7. 3. 2010 Tisk Email

TGM6Tak jako i u čs.legionářů, tak i v současné České republice se slaví narozeniny jednoho z vůdců čs.odboje z doby I.sv.války a prvního prezidenta ČSR T.G.Masaryka. Na letošní rok 2010 připadlo kulaté, 160.výročí tohoto významného českého (československého) politika. Při uvedené příležitosti proběhly na několika  místech České republiky oslavy osobnosti T.G.Masaryka. Členové „Vašátkovců“ měli tu čest se několika těchto oslav zúčastnit, přirozeně ve spolupráci s jinými přáteli našich dějin i vojenské historie.

Na základě předchozích jednání byly pro všechny účastníky v historických uniformách připraveny volné jízdenky do vzpomínkového vlaku. Vlak vyjížděl v 08:14 hod z Prahy a směřoval do Žatce. Odpoledne se pak vracel. Podmínky v historickém vagonu byly poněkud stísněné, ale rozhovory o plánech v oblasti vojenské historie všem ukrátili dobu jízdy.

Po vystoupení ve Stochově jsme byli převezeni najatými autobusy do Lán. Na místě vzbudil oprávněný zájem velvyslance Francouzské republiky v ČR představitel čs.legií ve Francii Roty Nazdar. Po nějaké době čekání jsme se v sevřeném tvaru přesunuli od muzea na lánský hřbitov. Historickým vojákům bylo vyhrazeno čestné místo několik metrů od hrobu T.G.M.. Počasí, už tak dosti pošmourné, se začalo ještě více kazit a zanedlouho nás zasáhlo sněžení kombinované s bočním větrem. Stovky lidí na místě však spolu s historickými vojáky, vojáky Hradní stráže, Sokoly, Skauty, krojovanými vesničany a dokonce i s politiky vydržely úctyhodný zástup kladoucí četné věnce a květiny. Poté, co krojovaný mužský sbor zazpíval nádherně na ztichlém hřbitově státní hymnu, lidé se pomalu rozcházeli.

Přesunuli jsme se zpět k muzeu, kde nás pak po chvíli ředitel muzea T.G.M. v Rakovníku postavil podél pěšiny od silnice ke vstupu do muzea. Lidí bylo však tolik, že jsme – stojící v pozoru – brzo „utonuli“ v davu. Na přistaveném pódiu se vystřídali řečníci, z nichž největší aplaus sklidil autor jezdecké sochy T.G.Masaryka. Z mého osobního pohledu musím podotknout, že ačkoliv byly úmysly autora i jeho spolupracovníků zcela určitě ty nejčistší, nemohu se zbavit dojmu, že panu prezidentovi chybí v pase tak 20 cm trupu, že je do těla koně poněkud „zaražen“. Slavnostní odhalení doprovázely svými transparenty a voláním i odpůrci ČSSD, kteří se po zpěvu české státní hymny pokusili zazpívat i hymnu slovenskou.

Po příjemném obědě v restauraci Křivoklát nás autobusy odvezly k vracejícímu se historickému vlaku. Vlak zastavil na Wilsonově nádraží a pak na nádraží Praha-Libeň. Na druhém zmíněném nádraží byl vlak přeskupen a vybraná skupina organizátorů a příslušníků historických jednotek vyrazila směrem k Břeclavi. Cesta zvláštním vlakem byla pomalejší – dávali jsme přednost osobním i nákladním vlakům – ale v družném hovoru rychle utekla. V Břeclavi na seřadišti jsme se v lůžkovém vagonu vyspali a ráno okolo 07:00 hod jsme vyrazili směrem do Hodonína.

Ráno v Hodoníně bylo ve znamení pomoci s definitivní úpravou výstavy o legionářích ve 2 nákladních vagonech, které byly i s vlakem na slepé koleji hned u vstupu na hodonínské nádraží (výstavu připravily pracovnice muzea T.G.M.v Rakovníku). Pak jsme se přesunuli na peron k uvítání historického vlaku s VIP hosty slavností. Čas čekání jsme ukrátili s moderátorem popisem jednotlivých historických stejnokrojů pro poučení několikaset hlavého obecenstva.

Po přivítání hostů se všichni přesunuli k pomníku T.G.M. na náměstí 17.listopadu v Hodoníně. Po položení věnců následovaly projevy, z nichž nejzajímavější byl od hosta ze Slovenska, ředitele muzea z Banské Bystrice (doufám, že se nemýlím). Projevy politiků byly – standardní. Po zpěvu československé hymny se účastníci shromáždění seřadili do průvodu.

Historické jednotky šly hned za Hudbou Hradní stráže a Policie ČR, což se pozitivně odrazilo na kvalitě pochodu. Po několika minutách jsme došli na náměstí T.G.Masaryka v Hodoníně, kde převzala vyznamenání příslušnice čs.jednotek ze SSSR a byly vypuštěny balonky k nebi.

Pak už naše oficiální účast skončila. Po výtečném obědě jsme si někteří nenechali ujít možnost podívat se do blízkého muzea na expozici o T.G.M.. V dnešní době způsobily poněkud zklamání popisky v jedné z vitrín – stejnokroj čs.legie ve Francii a v Itálie, kdy v obou případech se jednalo o stejnokroje čs.domobrany z Itálie.

Zvláštním vlakem jsme pak dojeli do Prahy-Libně okolo 23:30 hod a zakončili tak hezky strávený víkend.

Autor: Bernard Panuš


Fotogalerie