toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:26
Včera94
Tento měsíc:978
Celkem:541434

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Pietní akt u pomníku pplk. Karla Vašátky - 11.7.2010 Tisk Email

vasatko_2010Dne 11.7.2010 jsme v odpoledních hodinách vyrazili z Hradce Králové za jediným účelem: uctít památku pplk. Karla Vašátky, udatného reka jenž bojoval v československých legiích na Rusi. Po krátké zastávce pro květinu jsme vyrazili směr Litohrady, cesta ubíhala i v úmorném vedru dobře, znepříjemnila nám ji pouze objížďka v Častolovicích a raketa u Vamberka (modří vědí).

V Litohradech jsme si u pamětní desky na rodném domu Karla Vašátky poslechli citace z knihy „Zborovský hrdina Karel Vašátko“, kde na něj mnozí legionáři vzpomínali jako na člověka skromného a přesto odvážného a vlastně vůbec nešetřili chválou o jeho osobě. Poté jsme u jeho pamětní desky položili zmiňovanou květinu a vyrazili jsme, horku navzdory, do Solnice, nejprve k domu kde žil poté, co jeho bratr převzal hospodářství a pak i na hřbitov (letos jsme měli zaručené souřadnice hrobu pplk.Vašátka takže jsme ho i našli). Poté co jsme důkladně vyčistili hrob, který jsme hledali, jsme očistili i dva hroby sousední, poněvadž někteří uklízeči se při úklidu nedívali vlevo ani vpravo. Po krátké procházce po hřbitově jsme již byli všichni plní dojmů a tak jsme se rozdělili, skupina A vyjela směr Hradec Králové, skupina B zamířila do nedaleké vsi za velkým sběratelem věcí týkajících se finanční stráže, který…ale to už je na jiný článek.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným za to, že se zúčastnili a sobě že jsem napsal tenhle report.


Autor: Petr Čížek

Fotogalerie