toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:20
Včera94
Tento měsíc:972
Celkem:541428

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Bitva o pevnost Přemyšl - Terezín - 9. - 10. 4.2010 Tisk Email

Terezin_11Na základě pozvání od spřátelených vojensko historických klubů KPVH Pardubicko a THJ IR 42, jsme se zúčastnili druhého ročníku bojové ukázky s názvem Bitva o Przemysl 1914-1915. Za náš klub jsme se zúčastnili ve stejnokrojích 2. roty, České družiny. V pátek k večeru jsme dorazili do ravelínu č.18 Terezínské pevnosti, kde se zrovna řadila vojska ke slavnostnímu průvodu městem. Proto jsme na nic nečekali a bleskově jsme se převlékli do našich nových slušivých uniforem České družiny a zařadili se do průvodu.

Slavnostní pochod za doprovodu hudby pak dorazil před terezínskou radnici. Kde byli zástupci jednotlivých armád pohoštěni. Pak se již odebral průvod opět přes několik ulic zpět do tábora. Večer pak probíhaly družné rozhovory na různá témata a pomalu se vojska ztrácela ve svých ubykacích.
Po probuzení vojsk a vydatné frontové stravě se vojska opět seřadila k pochodu na nedaleký ruský  a rakousko-uherský vojenský hřbitov. Na hřbitovech pak byly položeny věnce, zazněly státní hymny a vojska se opět vydala zpět.

Odpoledne již začala samotná bojová ukázka. V její první části proběhlo dobití pevnosti Přemyšl ruskými vojsky a následně rakousko-uherskou armádou zpět, tak jak se to skutečně v roce 1914 a 1915 odehrálo. Samotný boj je zbytečné komentovat, myslím že to za mě udělají fotografie z akce.

Po bitvě jsme se již opět rozjeli do svých domovů s nadějí, že příští rok opět v Terezíně vzpomeneme na toto krvavé ztřetnutí, při němž vyhaslo tolik lidských životů.

Tímto bychom chtěli také poděkovat všem organizátorům této vydařené akce, především pak Liborovi Ouzskému a Martinovi Slavíkovi.


Autor: Jiří Charfreitag

Fotogalerie


Další foto zde:

http://fandah.rajce.idnes.cz/Terezin_2010_-_Premysl_1914_-1915/

http://lumpikmirka.rajce.idnes.cz/Terezin-Premysl_10.4.10/

http://wenaxxx.rajce.idnes.cz/10.4.Bitva_o_Premysl...Terezin/

http://bafometa.rajce.idnes.cz/Bitva_o_pevnost_Premysl_Terezin_2010_._Cast_2_-_lide/#album

http://bafometa.rajce.idnes.cz/Bitva_o_pevnost_Premysl_Terezin_2010_._Cast_1-bitva./