toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:24
Včera94
Tento měsíc:976
Celkem:541432

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Výstava Stračov - 27. - 28. 8. 2010 Tisk Email

Když nás před několika měsící oslovil Martin Klika z hradecké IR 18 s návrhem na společnou výstavu v obci Stračov, bylo jasné, že se bude jednat o zajímavou výstavu. V této obci totiž do legií vstoupilo hned 13 legionářů a tak se začalo pracovat na jejich životopisech. Čas kvapně ubíhal a tak už jsme vybírali poslední materiály, které na výstavě předvedeme.

Do Stračova jsme přijeli v pátek a začali připravovat materiály  a interiéry místního soukromého zámku, ve kterém se výstava konala. Kromě již zmíněných životopisů jsme na výstavě instalovali také tabule se základními údaji o legiích, sbírku ručních granátů, sbírku kleští na ostnatý drát, originální výzbroj a výstroj československých legionážu z Ruska, Itálie i Francie, jejich uniformy atd. . Další část výstavy se pak věnovala hradecké "osmnáctce" se kterou byla většina stračovských legionářů také zajata, obnově jejich pomníků v zahraničí i jejich výzbrojí a výstrojí. Hned od sobotního rána se na zámek sjíždělo mnoho návštěvníků. V rámci našich možností, jsme se jim snažili přiblížit jednotivé části výstavy a zodpovědět případné dotazy. Kamarádi z IR 18 pak před budovou zámku představili dobový tábor. Okolo 14 hodiny již dorazil harmonikář s kapelou, která bavila četné obecnstvo, usazené v hangáru před budovou zámku. Nechybělo také několik vtipných scének s "herci" z vojenskohistorických klubů. Na závěr bych rád poděkoval Martinovi Klikovi za pozvání a uspořádání této akce, majiteli zámku za zapůjčení výstavních prostorů a naší Monče za zpracování značné části životopisů.


Autor: Jiří Charfreitag

Fotogalerie