toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:383
Včera491
Tento měsíc:3720
Celkem:625006

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Výstava Hradec Králové - 29.5. - 6.11.2009 Tisk Email

p6060149Počátkem roku 2009 se zrodil nápad uspořádat výstavu věnovanou královéhradeckým vojákům za první světové války a za tzv. 1. republiky. Výstavu jsme se tedy rozhodli situovat do Muzea východních čech na Eliščině nábřeží v Hradci Králové. Po počátečním zklamání v podobě prvního volného termínu až v roce 2010 přišla dobrá zpráva s tím, že je možné výstavu uspořádat v posledním patře muzea již tento rok a to již v květnu. Takže se naše situace razantně změnila a na přípravu výstavy zbývaly jen necelé čtyři měsíce. Představa výstavy byla taková, že se bude skládat ze čtyř na sebe navazujících a prolínajících se období dějin vojáků pocházejících z východních čech. První část měla být věnována rakousko-uherskému tradičnímu pluku č.18, který byl v Hradci Králové dislokován.

Druhá část se měla zabývat československými legiemi a především pak 4. Československým střeleckým plukem "Prokopa Velikého" který byl po první světové válce dislokován v Hradci Králové. V neposlední řadě jsme cítili povinnost do výstavy zahrnout dnes již velmi opomíjenou historii bojů na Slovensku v roce 1919, kde samozřejmě také nechyběl ještě stále existující 18.pluk, který byl až později sloučen se 4.Československým střeleckým plukem. A nakonec poslední část věnovaná právě královéhradecké posádce za tzv. 1. republiky, tedy do roku 1938. Všechny naše předsevzetí ohledně výstavy se podařilo splnit a tak jsme mohli výstavu slavnostně zahájit během "Muzejní noci" dne 29. května 2009. Výstava obsahuje velké množství nepublikovaných fotografických materiálů ze soukromých sbírek, odborných textu k daným tématům i trojrozměrných exponátů. Za zmínku stojí například model škodováckého děla ráže 305mm, sbírka rakosko-uherských a carských ručních granátů, originální legionářská uniforma, legionářské medaile, prvorepubliková výstroj atd. . K výstavě bychom chtěli také v budoucnu vydat katalog, který by výstavu uchoval pro další generace alespoň v papírové podobě.


Fotogalerie


Autoři výstavy:

hlavní organizátor: Jiří Charfreitag

rakousko-uherská část: Jan Šmíd

legionářská část: Bernard Panuš

boje na slovensku: Pavel Kuthan

prvorepubliková část: Jakub Hlávko

Organizátoři výstavy:

Klub přátel pplk. Karla Vašátky

IR 18

Památník čestná vzpomínka

Československá obec legionářská

Klub vojenské historie Českoslovenští úderníci

Partneři výstavy:

Muzeum východních čech

Vojenský historický archiv


Autor: Jiří Charfreitag