toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:81
Včera160
Tento měsíc:3022
Celkem:351653

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Firuněk Josef Tisk Email

Josef Firuněk se narodil dne 9. 6. 1881 ve Stračově, okres Nechanice. Jeho domovskou obcí byl Stračov a politickým okresem Hradec Králové, přičemž místo jeho posledního pobytu doma byla Troja u Prahy u manželky Amélie Firuňkové. Před válkou byl zaměstnán jako zámecký zahradník a byl ženatý. Vystudoval 3. měšťanskou školu a pomologický ústav. Hovořil německy a rusky. Do rakousko – uherské armády byl odveden v roce 1902 a službu ve válce nastoupil v roce 1914 v Hradci Králové. Po nastoupení vojenské služby byl přidělen k 18. pěšímu pluku rakousko – uherské armády, u kterého sloužil do doby než padl do zajetí. V rakousko – uherské armádě měl hodnost desátník. Zajat byl 19. 12. 1914 v Janině v Haliči a poslední místo pobytu v zajetí byl Taškent. Do ruských legií dobrovolně vstoupil 31. 3. 1918  a 26. 5. 1918 byl zapsán do seznamu 5. československého střeleckého pluku a 2. pochodové roty v hodnosti střelce. Dne 10. 12. 1918 byl převeden z 4. pochodového praporu 5. československého střeleckého pluku T. G. Masaryka a zapsán do seznamu 2. československého pochodového praporu a veden coby odkomandován při strážní rotě v Charbině. Dne 9. 2. 1919 byl prapor přejmenován na 12. československý střelecký pluk. Dne 8. 4. 1919 rozkazem Československého vojska na Rusi ze dne 10. 2. 1919 byl převeden v pravomoc velitelství vojenských částí Dálného východu a vyškrtnut ze seznamu 12. československého střeleckého pluku, strážní roty. Zúčastnil se bojů na Ussurijské frontě a bojů na sibiřské magistrále od 29. 6. 1918 – 22. 11. 1918. Získal československou revoluční medaili a spojeneckou medaili. Evakuován do vlasti byl na základě vyšetření vojenské lékařské komise dne 25. 11. 1919. Byl demobilizován dne 23. 4. 1920 v Hradci Králové. Přesná adresa po jeho propuštění byla Troja u Prahy 89.


Autor: Monika Doubková