toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:81
Včera160
Tento měsíc:3022
Celkem:351653

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Peroutka František Tisk Email

František Peroutka se narodil 22.listopadu 1885 v Ostrově. Jako domovskou obec má v záznamech Skaličany okres Blatná. Osm let navštěvoval obecnou školu, poté se vyučil krejčím.

Do rakousko-uherské armády byl odveden v roce 1914 a to k 11. pěšímu pluku (Písecký) jako pěšák. Ve válce nastoupil 1. února 1915.

Již 1. července 1915 byl zajat u obce Zborov ( zřejmě se jedná o Zborov na území dnešního Slovenska). Jeho poslední pobyt v zajetí ( před vstupem do legií) byl v Kalinovce – Černigovská gubernie, kde si zřejmě také podává dne 8. června 1917 přihlášku do Čs. vojska. Dne 14. července 1917 byl zapsán do Čs. vojska, a to do 3. roty záložního pluku.12. srpna 1917 odešel s pochodovou rotou na doplnění 3. československého střeleckého pluku „Jana Žižky z Trocnova“, k pluku se dostavil 24. srpna 1917 a je u pluku zařazen k 12. rotě. V prosinci roku 1917 onemocněl a byl léčen v lazaretu I. divise, který se nacházel toho času v Poloňsku. Zde se léčil až do 16. ledna 1918. Od svého pluku v ten samý den dostává dvouměsíční zdravotní dovolenou. 12. července 1919 je naznačen k vojenské lékařské komisi v Irkutsku ( 13. července 1919 je ze služebních důvodů přeložen do vozatajské roty ). Vojenskou lékařskou komisí konanou ve dnech 15. až 17. 7. 1919 byl uznán neschopným vojenské služby a určen k evakuaci do vlasti. ( dle lékařské zprávy měl šelest na srdci – Andemid). Do vlasti je evakuován 1.(2.) prosince 1919 a je vyškrtnut ze seznamu 3. Čs. střel. Pluku.

Účastnil se ústupu z Ukrajiny, bojoval proti sovětskému vojsku na Urale. Přímých bojů se však neúčastnil. Podle jeho velitele byl charakterizován - Od vstupu do vojska při nestrojové službě. Jednání vůči představeným a příkazům vzorné ( tento zápis je datován 9. července 1919 velitelem 12. roty 3. Čs. pluku).

Z armády byl propuštěn 20. května 1920. Po demobilisaci bydlel v Blatné.


Autor: Jiří Charfreitag