toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:95
Včera427
Tento měsíc:7976
Celkem:692145

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Krev legionáře Tisk Email
Pondělí, 19 Březen 2012 14:27

krevlegionareV letošním roce se Čs. obec legionářská rozhodla připravit a spustit unikátní projekt pod názvem „Krev legionáře“.

Projekt vychází z myšlenky, že v České republice žije odhadem milion potomků československých legionářů, kteří bojovali na frontách 1. světové války. Jeho cílem je proto umožnit široké veřejnosti přístup do databáze údajů o čs. legionářích tak, aby jednotliví občané mohli zjistit, zda některý z jejich předků či příbuzných nebyl legionářem, kde bojoval a kde případně zahynul v bojích. K tomuto účelu budou nově vytvořeny webové stránky http://www.krevlegionare.cz/, které by měly sloužit jako databáze údajů o čs. legionářích a rovněž jako místo setkávání potomků čs. legionářů z 1. světové války. Uživatel bude moci procházet údaje o legionářích a ke svým nalezeným předkům se bude moci přihlásit a po registraci k nim doplnit známé části větve rodokmenu od legionáře až po současnost. Registrovaní uživatelé systému budou rovněž moci diskutovat v diskusním fóru a budou moci být kontaktováni emailem administrátory stránek za účelem informací o pořádaných akcích apod.

Základem projektu je unikátní databáze čs. legionářů z 1. světové války. Její vznik prosadil po obnovení ČsOL v roce 1990 předseda historicko-dokumentační komise ČsOL genmjr. Rudolf Krzák, který se za 2. světové války ve Velké Británii významně podílel na přípravě a vysazování spojeneckých zpravodajských a diverzních skupin do okupovaného Československa. Inicioval, prosadil a až do své smrti řídil tuto záslužnou činnost směřující k zachování památky na legionáře z 1. světové války. Byl to totiž právě on, kdo osobně přesvědčil tehdejšího ministra obrany Miloslava Výborného, aby Vojenský historický archiv Praha podle zachovaných dokumentů zpracoval do počítačové databáze seznam čs. legionářů. A tak od roku 1997 byly celých patnáct let pod vedením ředitele VHA dr. Juliuse Baláže vkládány údaje o čs. legionářích do této databáze. Přes různé peripetie, kdy například bylo nutné korigovat a opravit údaje, které do ní ne příliš pečlivě vkládali vojáci základní služby, ji k dnešnímu dni tvoří údaje o celkem 132 753 čs. legionářích z 1. světové války.

V rámci projektu „Krev legionáře“ byla uzavřena dohoda mezi Vojenským historickým archivem a Čs. obcí legionářskou, které byla tato databáze předána k využití. V současné době se připravují webové stránky projektu, který měl být spuštěn 2. července, ke dni výročí bitvy u Zborova. Bohužel se tak kvůli technických potížím nestalo a administrátoři webu se nyní snaží v co nejkratším termínu problémy odstranit. Souběžně je navíc třeba dořešit určité nejasnosti, které vznikly v souvislosti s dodržováním zákona na ochranu osobních údajů při vkládání údajů o potomcích legionářů na web projektu „Krev legináře“.

Zde je třeba připomenout, že databáze, kterou má nyní ČsOL k dispozici, je pro veřejnost dostupná na webových stránkách Vojenského historického archivu (http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeVHA/DatabazeLegionaru.aspx) a je možné zde vyhledávat. Jak nám sdělil ředitel VHA dr. Julius Baláž, archiv již několik let také poskytuje zcela zdarma kopie osobních materiálů daného legionáře, pokud ho jeho potomek v databázi objeví. Žádat je třeba na adrese: Sokolovská 136/24, 186 00 Praha 8 – Karlín nebo na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Kopie materiálů archiv rozesílá pouze poštou, proto v žádosti vždy uvádějte vaši poštovní adresu.

Ladislav Lenk


převzato z www.obeclegionarska.cz