toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:54
Včera617
Tento měsíc:14910
Celkem:667046

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Rekonstrukce bitvy u Zborov 2012 Tisk Email
Pátek, 25 Květen 2012 12:54

Nejblizsi bod v zakopechNejslavnější bitva našeho zahraničního vojska za první světové války byla vybojována dne 2. července 1917 ve východní Haliči, jihozápadně od městečka Zborov. V tomto střetu, kde proti sobě paradoxně stáli na obou stranách čeští vojáci, vystoupili českoslovenští legionáři, dříve působící rozděleně, vůbec poprvé jako samostatný celek v síle brigády. Věhlas zborovského vítězství se stal důležitým nástrojem boje za samostatnost a umožnil v krátké době vytvořit v Rusku sbor o 8 pěších plucích a dal mocný argument do rukou politickému vedení, zejména v úsilí o povolení našeho vojska ve Francii a v Itálii.

Věhlasné datum u bitvy Zborova se právem stalo v období první československé republiky svátkem armády a významnou společenskou událostí.

Letos můžeme společně oslavit 95. výročí této slavné bitvy v historickém areálu Ravelinu No. XIV unikátní bastionové pevnosti Josefov u Jaroměře ve východních Čechách, která proběhne v sobotu 7. července 2012 již od 9 hodiny.

Během celého dne Vám přiblížíme osudy Vašich otců, dědů, pradědů a nejen jich, v rekonstrukci zborovské bitvy, ve které se představí českoslovenští legionáři a vojáci rakousko-uherské armády.  V areálu budete moci shlédnout výzbroj a výstroj zúčastněných armád, polní ležení, projekci dobových fotografií, expozic a doprovodných programů připravených přímo i pro Vaše děti.

Od minulého roku křižuje ruská muzea výstava „Československé legie v Rusku“, která mapuje působení československých legií od roku 1914 do roku 1921 na několika stech dobových fotografiích s podrobnými popiskami. Budete mít možnost shlédnout výstavu poprvé na českém území v rodném jazyce a ještě doplněnou o závěrečnou kapitolu popisující typické české stejnokroje, výstroje a výzbroje.

Výstava „ Josefov za světové války“ přiblíží osudy vojáků zajatých Rakousko – uherskou armádou na východní frontě a internovaných do centrálního zajateckého a rozřazovacího tábora v Čechách a hlavně josefovských obyvatel, jenž si i přes přísné zákazy a tresty vytvořily hluboké vzájemné vztahy.  Na dvacet panelů Vám přiblíží jejich dobu pomoci dobových fotografií, dokumentů a na plánech s podrobnými komentáři.

Přijďte si připomenout naší historii, osudy lidí, vojáků padlích i přeživších.

Bližší informace najdete na stránkách pořadatelů www.zborov1917.cz a www.josefov.com

 

zborov_plakat

Vstupné je zdarma/dobrovolné.

Vstup mladším 15 let pouze v doprovodu dospělé osoby !

Všem doporučujeme, aby si chránili v době ukázky sluch vhodnými prostředky a v případě nepřízně počasí si vzali obuv vhodnou na nezpevněné cesty.

 

Kontakty:

Jiří Charfreitag | Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | +420 734 851 530

Ing.arch. Lukáš Hudák | Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | +420 723 855 335